top of page

Vietnam | Itinerář a tipy na cestu

Obrázek autora: Los ChicosLos Chicos

Od Vietnamu jsme čekali asi trochu víc, ale jak se říká "sto lidí, sto chutí". Na to aby jsme ho projeli z Hanoje do Saigonu (Ho Chi Minova města) jsme měli 15 dní a je to pěkná dálka, jen co je pravda. Takže pokud nemáte dost času jako my, tak se připravte na delší přejezdy, kdy využijete nočních spojů vlaků či autobusů. Stejně tak očekávejte rozdílné počasí na severu a jihu Vietnamu. My jsme v Hanoji měli ještě docela hezky, i když občas sprchlo, ale co se týče NP Phong Nha-ke a Da Nangu, tak většinu dne pršelo a to nám jeden majitel kavárny říkal, že je teď opravdu hlavní sezóna. Dlouhodobé předpovědi opravdu neodpovídají reálu, ale to nevadí, musíme si my i vy poradit za každých okolností. Takže jdeme na to.


ITINERÁŘ NA 15 DNÍ

Hanoj

  • 3 noci, jeden celý den na objevování památek a hlavních turistických míst v Hanoji naprosto stačí, pokud máte čas, tak se vydejte z Hanoje do Sapy nebo Halong Bay

NP Phong Nha-ke

  • 3 noci, pokud budete mít štěstí na počasí, tak dva dny na to vidět vše také stačí, zde se nám opravdu líbilo, a to nejvíce ze všech míst, kde jsme ve Vietnamu byli

Da Nang

  • 3 noci, co se týče města, tak není o co moc stát, blízko pláže, která není ovšem moc vhodná ke koupání, pokud máte čas, tak se vydejte ještě do městečka Hoi An

Nha Trang

  • 3 noci, upřímně opravdu město o ničem, plné ruských turistů a pokud můžete, tak ho opravdu na své cestě vynechte, nemá vás čím oslnit

Ho Chi Min

  • 2 noci, pokud můžete, tak se vydejte k deltě Mekongu a v Ho Chi Minu si užijte tak možná vietnamskou kuchyni či nákupy na tržnici

Upřímně na nás Vietnam celkově vůbec nezapůsobil, čekali jsme víc a je to jeden ze států, kam se už určitě nepotřebuje podívat a naprosto chápeme, proč lidé z Vietnamu odchází pryč. Stejně tak jsme neměli štěstí na moc příjemných lidí. Atrakce jako jeskyně v Phong Nha-ke nebo Ba Na Hills u Da Nang jsou hodně předražené, za poslední roky šly ceny turistických míst hodně nahoru stejně tak jako jídla na ulicích. Doporučujeme se při cestování vyhnout těmto velkým městům a naplánovat si trasu po "neprofláklých" místech.


DOPRAVA

Vlaky

  • Námi nejvíce využívanou dopravou byly vlaky. Ušetřili jsme tak čas dlouhých přejezdů během dne a za další noc na ubytování. Není to bohužel nejlevnější varianta, ale jistě pohodlnější než v autobuse. Můžete samozřejmě využít lůžkových kupé, buďto pro 4 nebo 6 osob a nejlepší jsou místa úplně dole. Čím méně lidí v kupé, tím lépe se vyspíte, protože vás nebude mít kdo rušit. Ve vagónu je vždy toaleta a často i umyvadlo se zrcadlem mimo WC. Kontrola jízdenek probíhá před vstupem do vlaku a během jízdy už jízdenky nikdo nekontroluje. K dispozici je povlečené lůžko, polštář a deka. My měli v kupé i háčky na oblečení a zásuvky.

  • Na začátku a konci jízdy bylo nabízeno jídlo a pití samozřejmě za poplatek. Vyspali jsme se poměrně dobře a myslím si, že to splnilo naše očekávání. Rozhodně to nebylo nic šíleného, jak se někde dočtete. Vlakem jsme jeli všechny tyto trasy: Hanoj-Dong Hoi, Dong Hoi-Da Nang, Da Nang-Nha Trang, Nha Trang-Ho Chi Min. Jízdenky na noční vlaky doporučuji zakoupit hodně dopředu nebo minimálně hlídat počet volných míst, aby vám to později nepřekazilo plány. Za nás doporučujeme baolau.com. Okamžitě nám přišly jízdenky na email, dokonce i na whatsapp a sms. Po příchodu na nádraží jdete vždy k takovému automatu, kam zadáte číslo jízdenky a vyjede vám ticket. Na všech nádražích byly tyto automaty a nikdy se pro ticket nechodilo k přepážce. Vždy si pozorně zkontrolujte datum a čas, v případě, že potřebujete změnit vaší jízdenku, tak je k tomu potřeba kopie pasu a strhne se vám storno poplatek.

Autobusy

  • Samozřejmě pokud vám jsou sympatičtější autobusy, tak můžete využít i je. Jsou rozhodně levnější variantou a často jsou přizpůsobené k tomu, aby se v nich dalo vyspat. Sedadla jsou uspořádaná do dvou řad nad sebou a jsou sklopená, aby byly pohodlnější. My s nimi osobně neměli zkušenost, takže nemůžeme říct vlastní zkušenost. Každopádně je to jedna z dalších variant, jak po Vietnamu cestovat. Jízdenky kupovat buďto na autobusovém nádraží a nebo ve městě u přeprodejců.

Skútr/Motorka

  • Velmi využívaným dopravním prostředkem jsou skútry. Vám mohou být prospěšné zejména v místech, která jsou vám vzdálenější a taxi či tour by vás vyšla velmi draho. Na den se průměrně cena skútru pohybovala kolem 100-150,- a samozřejmě jste skútr museli vrátit s tím množstvím paliva, se kterým jste si ho i vypůjčili. Na rozdíl od Thajska jsme nezaznamenali žádné "odchytávání" turistů, kteří by pak platili bezdůvodné pokuty. Ovšem přesto doporučujeme jet vždy s helmou na hlavě, pevnou obuví a mezinárodním řidičským průkazem. Upozorňujeme na to, že doprava ve větších městech je opravdu šílená, bez pravidel a nepřehledná. Je to proto důležité provoz maximálně sledovat, držet se při kraji a ideálně jet s davem. Na kruhových objezdech se držet aut, která jedou stejným směrem jako vy. Viděli jsme několik zraněných turistů a tak pokud nemáte zkušenost s provozem na silnicích v Asii, tak opravdu promyslete, zda je to nutné. Pokud jste ostřílení jezdci, tak jen do toho!

Taxi/Grab

  • Jako všude jinde je další možnost taxi nebo námi už několikrát zmíněná služba Grab přes aplikaci, kterou si stáhnete do telefonu. Je potřeba být pro zavolání řidiče připojen k internetu a mít zapnuté polohové služby, aby vás řidič mohl najít. Vždy se vám ukáže cena, kolik budete platit a čas, za jak dlouho pro vás řidič přijede. V případě, že nebude žádný volný Grab řidič, tak vám aspoň tato aplikace může posloužit k tomu, jaká by měla být zhruba cena za danou cestu, v případě že byste využili taxi. My si na Grab nemůžeme stěžovat. Několikrát jsme ho ve Vietnam využili. Jen doporučujeme vždy trochu poodejít od nádraží nebo z míst, kam jste dojeli dopravním prostředkem a čeká zde kupa taxikářů, kteří nemají "grabisty" rádi, protože jim berou práci. Obyčejným taxíkem jsme nikdy nejeli. Vždy si při jeho využití hlídejte zapnutí taxametru nebo si předem dohodněte cenu.


VÍZA

Občané České republiky musí mít pro vstup do Vietnamu vyřízení vízum. Nejjednodušší a nejrychlejší cestou jak vízum získat je možnost elektronického víza, které si zařídíte přes oficiální webovou stránku https://www.immigration.gov.vn. Pokud by se vám nabízeli i jiné stránky, nikdy nevyplňujte jinde než zde. Pro vyplnění je potřeba vložit vaší fotografii, kopii pasu a vyplnit informace, kam přiletíte, odkud bude váš odlet, vaše bydliště ve Vietnamu (stačí to, kde strávíte první noc) apod. Po vyplnění zaplatíte poplatek 25 USD za osobu. Můžete zažádat i o tzv. skupinové vízum a mít tedy například vašeho partnera či celou rodinu na jednom vízu. Pozor, jedná se však o jednorázový vstup, který trvá po dobu 30 dnů.

Tímto se vyhnete dalšímu poplatku na letišti, nutnosti mít u sebe pasové fotografie do vlepovacího víza nebo schvalovacího dopisu. Samozřejmě pokud potřebujete možnost více vstupů, tak musíte zažádat o jiný typ víza stejně tak, pokud potřebujete pobyt více jak 30 dnů. Vízum jsme měli vytišněné, ale automaticky je vízum spárované s vaším číslem pasu a nikdo ho po nás vidět nechtěl, stejně jako zpětnou letenku nebo ubytování, kde bydlíme. Pro jistotu je však lepší mít vždy vše připravené, kdyby náhodou.


INTERNET

Co se týče připojení k wifi, tak na všech ubytováních nám fungovala bez problému. Pro jistotu jsme si zase koupili SIM kartu a mimo letiště v obchůdku na ulici. Seženete jí na každém rohu a levněji než je nabízená na letišti. Doporučováni jsou dva operátoři vinaphone nebo Viettel. Naše SIM karta byla od Viettelu, fungovala bez problému. Signál byl prakticky kdekoliv. Doporučujeme se zeptat, jak se dá ověřit balíček dat, abyste nebyli ošizeni. Tuším, že SIM karta s balíčkem vyšla dohromady za 400,- ale s několika GB dat.


MĚNA A VÝBĚR Z BANKOMATŮ

Měnou je vietnamský dong (1000 VND je cca 1,-). Takže při placení máte velmi jednoduchý převod na české koruny. Pokud máte bankovní kartu bez poplatku od své banky a s dobrým kurzem, tak je pro vás nejlepší možnost si vybrat peníze z bankomatu po příletu do Vietnamu. Za nás doporučujeme zelené bankomaty VP bank, které nám jako jediné neúčtovaly poplatek. Můžete zkusit jiné bankomaty, ale jak píši ostatní byly vždy s poplatek nebo z neznámých důvodů nechtěly povolit transakci. Bankomat VP bank byl i přímo na letišti s řadou dalších bankomatů. Pořád je však pro vás tento poplatek lepší než si v ČR měnit koruny za euro či dolary a poté je měnit ještě na dongy. V případě, že šlo někde platit kartou (ubytování, jízdenky přes internet apod.), tak jsme toho samozřejmě využili. V pochybných podnicích se placení vyhněte stejně tak jako v osamocených a pochybných bankomatech. Vždy je lepší výběr z bankomatů přímo u pobočky dané banky a nezapomeňte vyžadovat potvrzovací lístek.


UBYTOVÁNÍ


Možností máte hned několik, tady je několik nejvyužívanějších:


  • Booking.com - velmi známá stránka zejména s hotely a penziony, v některých destinacích mnohdy dražší ubytování než přes Airbnb, ale opravdu to není pravidlem. Zprostředkovatelem je společnost Booking.com, která o rezervaci ubytování informuje příslušný hotel. V případě, že potřebujete nějaké informace, posun příjezdu apod. Tak není problém přes tuto stránku napsat zprávu a z daného ubytování vám odepíší. Zatím jsme nikdy neměli problém. Důležité je si zkontrolovat, co vše je v ceně, popřípadě jestli se nepřičítá k ceně nějaká daň nebo poplatek, abyste pak nebyli překvapeni. Pozor na to, že nejde často platit kartou, ať máte dostatek hotovosti.

  • Airbnb.com - hostitelé nabízejí svůj dům, byt či pokoj přes tuto stránku. Je to pojistka jak pro hostitele, tak pro hosta, protože peníze "putují" přes tuto společnost. Vždy je nutné uskutečnit platbu a následně napsat pár slov hostiteli, který musí váš pobyt schválit a měl by vám odepsat. Můžete se ho zeptat na cokoliv a měl by vám být nápomocný. Následně na něj můžete napsat recenzi a i on na vás. 

  • Couchsurfing.com - ubytování zdarma, hostitel má vždy recenze stejně jako ubytování, které poskytuje, měl by mít na svém profilu k dispozici fotografie. Zkušení hostitelé mají na profilu fotografie sebe, ubytování a často i aktivit, které vám jsou schopni zařídit v okolí domova či svých hostů, kteří u něj bydleli.


DALŠÍ DOPORUČENÍ

  • Pláštěnka nebo deštník se vám rozhodně neztratí a stejně tak na některých místech i repelent. Doporučujeme zakoupit až ve Vietnamu je účinnější než naše z Česka.

  • Podobně jako v Thajsku se můžete setkat s tím, že se budete muset před WC vyzout.

  • Rozhodně doporučujeme cestovat s batohem a nikoliv s kufrem.

  • Vlastní toaletní papír se bude také hodit, jelikož ho vietnamci moc nevyužívají a může se vám tak stát, že přijedete na ubytování, kde ani toaletní papír nebude.

  • Je tady asi největší jazyková bariéra ze států, které jsme navštívili. Angličtina je velmi omezená i ve větších hotelech plných cizinců. Největším pomocníkem je translater a využijete i pár základních vietnamských slovíček.

  • Kohoutková voda není pitná, ale na čištění zubů či umývání ovoce jsme jí normálně využívali.

  • V případě, že máte v ceně ubytování i snídani, tak očekávejte snídani vietnamskou, a to například ve formě polévky Pho nebo vietnamské bagety.

  • Redukci do zásuvek jsme ve Vietnamu nevyužili, ale univerzální adeptér se vám v tašce neztratí a můžete ho využít i při cestování do jiných zemí.

  • Vždy je lepší na sebe neupozorňovat cennostmi a drahou elektronikou. Vše mějte vždy dobře na očích a nikdy se nepohybujte za tmy po neosvětlených ulicích.

  • Při jízdě na skútru i kole buďte obezřetní, vnímejte své okolí. Cestování není vždy úplně bezpečné a nejlepší je se držet v krajním pruhu a jezdit opatrně. Nehod na skútru, ale i zranění chodců je ve Vietnamu spousta.

  • Nejsou povinná žádná očkování. Pokud bych měla přesto nějaké doporučit tak základ žloutenku A, B, tetanus. Může být maximálně vyžadováno očkování proti žluté zimnici, pokud přijíždíte z oblasti jejího výskytu.

  • Dále doporučujeme stránky https://severni-vietnam.cz/prakticke-informace/, kde se můžete dočíst další cenné informace.

124 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Instagram

PayPal ButtonPayPal Button
bottom of page