top of page

Mexiko | Itinerář a tipy na cestu

Obrázek autora: Los ChicosLos Chicos

Kdo se chystá na Yucatán a má v plánu vypůjčit si auto, tak by se mu mohl hodit itinerář, který kopíruje naší cestu po Yucatánu během 20 dní. Itinerář je ideální jak pro ty cestovatelé, kteří přiletí do Cancúnu, tak pro ty, jejichž výchozím bodem bude Merida. Připravte se na dlouhé trasy mezi městy často bez výhledů a retardéry na každém rohu, to je výstižná charakteristika silnic na Yucatánu. Poloostrov nabízí památky mayské civilizace, průzračná jezírka zvaná cenotes, spatření mnoha druhů exotických zvířat jako jsou plameňáci, leguáni nebo žraloci velrybí a také samozřejmě seznámení s mexickou kulturou.

ITINERÁŘ NA TŘI TÝDNY

Okruh cesty Cancún-Valladolid-Izamal-Merida-Campeche-Chetumal-Tulum-Playa del Carmen-Cancún je vhodný pro ty, kteří mohou na Yucatánu strávit 2-3 týdny. Yucatán je ideální pro ty, kteří rádi objevují zajímavá místa, mají rádi historické památky, dobrou kuchyni a zároveň si rádi lehnou na pláži a užívají sluníčka.


.Cancún

  • 2 noci, Cancún pro nás bylo velké město jako každé jiné akorát s pořádnou dávkou mexické nálady a jídla

  • doporučujeme nebydlet v ostrovní hotelové části, ale spíše v centru města, kde to žije a poznáte více Mexiko než ostatní turisty

  • skvělé restaurace a bary, ideální místo na vypůjčení auta, zakoupení SIM karty atd.

Valladolid

  • 3 noci, krásné koloniální městečko, které je zapsané od roku 1998 na seznamu UNESCO

  • každá ulička má své kouzlo, v okolí města je mnoho cenotes a také je dobrým výchozím bodem pro navštívení Chichen Itza


Izamal

  • 1 noc nebo pouze půldenní zastávka při cestě z Valladolidu do Meridy

  • žluté koloniální městečko, jehož dominantou je křesťanský kostel

Merida

  • 3 noci, koloniální město, kde si opět užijete kaváren a restaurací jako v jiných větších mexických městech

  • skvělé výchozí místo pro výlety do přírodní rezervace Celestún nebo projížďku směrem na sever za město Progresso k růžovým jezerům

Campeche

  • 3 noci, město, kterému dominuje zachovalé městské opevnění a také nádherně různobarevné ulice

Chetumal

  • 3 noci, město jako takové nás příliš neoslovilo, ale je skvělým výchozím bodem pro mnoho výletů jako je například jezero Bacalar

Tulum

  • 3 noci, kdo se těší na pláž a pořádné turistické město plné obchůdků se suvenýry, tak Tulum je pro vás přesně to pravé

Playa del Carmen

  • 2 noci, výchozím bodem pro výlet na ostrov Cozumel, cenotes, pláže, ale i na pořádné rozloučení s mexickou kuchyní před odletem, na letiště do Cancúnu můžete jet přímo a je to relativně blízko

PŮJČENÍ AUTA

Půjčení auta na Yucatánu není problém, je tu velké množství půjčoven, které vás již na letišti budou lákat na to, abyste si vypůjčili auto právě u nich. Je dobré si udělat představu předem na webových stránkách půjčoven, může se totiž stát, že na vás budou prodejci zkoušet i několikanásobně vyšší cenu. My jsme se nakonec po příletu rozhodli jet na byt a půjčovnu řešit až druhý den v klidu, protože jsme za sebou měli let z Havaje přes USA a už nám to moc nemyslelo. V případě, že chcete vyřešit auto přímo na letišti, tak doporučuji pujčovny, které mají pobočky v hale, nikoliv jednotlivce, kteří vás "naverbují" až u východu, něco s vámi domluví a pak vás pošlou minivanem do autopůjčovny, kde na vás stejně prodejce zkusí větší cenu.


My jsme si auto nakonec pronajali u America Car Rental na pobočce Cancún Downtown na 16 dní za 5 800 MXN i se 100% pojištěním na auto. Ovšem v Mexiku na to jdou chytře, takže i přes pojištění se na něj nevztahuje poškození pneumatik, skel ani krádež. Takže na to pozor. Po naší zkušenosti s vykradením auta si osobně myslíme, že dochází k nějaké spolupráci nebo se to minimálně autopůjčovnám hodí, že při vrácení auta platíte víc a víc.


Snažte se tedy v autě nechávat minimum důležitých věcí a pokud tam nějaké máte, tak aby nebyly viditelné. Zkontrolujte si dle dokumentace z autopůjčovny, zda jste dostali auto, které jste měli dostat a aby měl kufr kryt, který zakryje obsah, který v kufru máte. Pečlivě si zkontrolujte stav auta, aby každý škrábanec byl zapsán, nádrž, kontrolky (zda nic nesvítí), skla a zrcátka a také zámky, zda nejsou nějak poškozené.


Co se týče platby, tak jsme neměli vůbec žádný problém zaplatit debetní kartou. Stačí případně na otázku, jestli platíte debetní nebo kreditní kartou říci kreditní. Pokud zaplatíte za pojištění auta, tak se vám i výrazně sníží částka jako záruka za vrácení, kterou vám zamrazí na kartě. My zvolili platbu tou kartou, na které jsme měli pouze částku určenou na auto, bylo to 10 000 MXN, které vám následně po vrácení auta uvolní.


Přesto, že my s autem na konci naší cesty nedopadli nejlépe, tak je to ta nejlepší cesta jak procestovat Yucatán!



PRO ŘIDIČE

Stav silnic na Yucatánu je poměrně dobrý, ale samozřejmě záleží na tom, kam jedete a také zda jedete po zpoplatněné (značené CUOTA) nebo nezpoplatněné (značené LIBRE) silnici. To je věc, na kterou bychom vás rádi upozornili - zpoplatněné úseky silnic: Cancún-Valladolid, Valladolid-Merida, Valladolid-Playa del Carmen, to jsou placené úseky, se kterými jsme se setkali. Chytře samozřejmě zpoplatnili ty úseky, kterými projíždí většina turistů. Když si do navigace zadáte nezpoplatněný úsek, tak se vám to časově opravdu nevyplatí, ačkoliv jsou poplatky dosti vysoké, máte ale na výběr. My jsme si vybrali nezpoplatněný úsek, jak cestou z Meridy do Campeche, tak z Campeche do Chetumalu.

Valladolid-Merida 185 MXN

Valladolid-Playa del Carmen 266 MXN

Cancún-Valladolid 312 MXN

Valladolid-Chichen Itza 78 MXN


Policii potkáte na každém rohu, ale při dodržování rychlosti a pravidel provozu, která tam jsou prakticky stejná jako u nás, by neměli mít důvod vás stavět. Bohužel v okolí turistických měst zejména Tulumu a Playa del Carmen na vás vyloženě čekají, aby z vás dostali snad všechno, co máte v peněžence. Nám se to poštěstilo na úplný závěr načí cesty, a to cestou na letiště v Cancúnu z Playa del Carmen. Dělat, že neumíte španělsky vám v dnešní době nepomůže, to mi věřte. Naštěstí jsme po té krádeži a ještě při cestě na letiště neměli už skoro žádné peníze, což jsme policistovi ukázali, vzal si, co jsme měli a nechal nás jet.


A kdo nemá rád retardéry, tak tady si užije. Jsou prakticky všude, na každém rohu a i tam, kde je člověk vůbec nečeká a tak si kolikrát ani nevšimne.


Nezapomeňte si vyřídit mezinárodní řidičský průkaz, který vám vyhotoví na počkání za 50,-.


AUTOBUSY

Samozřejmě se mezi vámi mohou najít i ti, kteří neřídí a nebo v cizí zemi řídit nechtějí. Sice budete mít méně volnosti a budete vázáni na dopravu, ale nemusíte se bát, že byste se do hlavních turistických míst nedostali. Pokud váháte mezi autobusem nebo autem kvůli cenové stránce, tak pokud jedete ve dvou a více lidech, tak se vám určitě vyplatí při dobré cenové nabídce z autopůjčovny auto. Každopádně si to stejně jako my můžete propočítat.

Jedná se o autobusy společnosti ADO, jízdenky lze zakopit na místě u řidiče i online. Pokud máte přesný harmonogram a jste vázáni přesnými odjezdy, tak si určitě kupte jízdenky předem, přece jen jsou hodně využívané a proto i často vyprodané. Odkaz na prodej jízdenek autobusu: https://www.ado.com.mx/#/ My jsme autobus využili při cestě z letiště do Cancúnu za 86 MXN.


VÍZUM

Pokud doba vašeho pobytu nepřesáhne 180 dnů a váš pobyt je za účelem turistiky, tak nepotřebuje žádné vízum. Váš pas by měl mít v době pobytu platnost ještě minimálně 6 měsíců, což je stejné jako u mnoha jiných zemí. Mějte pro jistotu připravenou zpáteční letenku  nebo alespoň vyscreenovaný itinerář další letenky. Pokud někam jdete, tak s sebou raději noste jen kopii pasu a nechte si originál na pokoji nebo někde, kde ho máte pod dohledem. Drobné i větší krádeže jsou totiž v Mexiku běžné.


OČKOVÁNÍ A LÉKY

Doporučujeme základní cestovatelské očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Tato očkování obecně doporučujeme do všech destinací jak v Asii, tak Střední a Jižní Americe. Pokud se vám někdy stalo, že jste citliví na jinou stravu než na kterou jste zvyklí, tak si určitě přibalte prostředek proti průjmu. Očkování proti vzteklině nebo antimalarika nejsou potřeba, pokud neplánujete cesty do odlehlých částí Mexika.


Co se týče celkově možnosti koupi léků, tak většinu těch běžných seženete v sekci s léky ve Wallmartu nebo v lékárně bez předpisu, stačí se zeptat a dokonce i některé, jenž jsou u nás na předpis jako je antikoncepce. Cenově odpovídají lékům u nás a mají i poměrně velký výběr.


MĚNA A VÝBĚR Z BANKOMATŮ

Měnou je mexické peso MXN (1 MXN = 1,2 Kč) a celkem dobře se tedy přepočítává na naší měnu. Doporučujeme si vybírat v bankomatech hotovost a platit hotovostí. Nelze se často spoléhat na platby kartou, protože pak nemáte buďto čím zaplatit (zpoplatněné trasy mezi městy, menší restaurace a obchody se suvenýry) nebo terminál kartu nepřijme. Neměli jsme problém platit kartou VISA ani Mastercard. Doporučujeme bankomaty BBVA Bancomer nebo Banamex, poplatek bývá 25-35 MXN. Pro cesty do zahraničí se nám jednoznačně osvědčila karta Revolut.


Pokud uvažujete o tom si vzít z Česka dolary nebo eura, buďto na výměnu nebo jen tak pro jistotu, kdyby náhodou, tak určitě zvolte dolary. Američani jsou bohužel zvyklí platit dolary nikoliv mexickými pesy a tak to často místní nepřekvapí a dolary přijímají. Nám to osobně přišlo nevhodné a za druhé i velmi nevýhodné, jak dolary měnit za pesa, tak s nimi i platit.


INTERNET

Na ubytování, které jsme měli většinou přes AirBnb, jsme problém s WIFI neměli, ačkoliv někdy fungovala lépe a někdy to bylo zase horší, ale stačilo to. Pokud chcete mít jistotu, tak si můžete jako v jiných zemích zakoupit SIM kartu s daty od společnosti TELCEL, jejich pobočky najdete doslova všude, jelikož jsme snad ani na jinou telefonní společnost nenarazili. SIM karta s 2 GB vyšla zhruba na 150 MXN. Před tím než půjdete na pobočku se podívejte na stránky Telcelu https://www.telcel.com/, kde mají balíčky vypsány, ať víte kolik peněz by po vás mohli požadovat. Nečekejte na místě účtenku ani žádný oficiální ceník.


CENY

Yucatán turistická část země, o tom není pochyb, i když jsme se často dostali na místa, kde jsme k našemu překvapení byli sami nebo s minimem turistů. Nejvíce turistů je na první pohled v oblasti Tulumu a Playa del Carmen a i ceny jdou v této oblasti nahorum, a to jak v restauracích, tak i na ubytování. Ubytování nám přišlo obecně poměrně levné, zaplatili jsme na osobu za noc průměrně 180 MXN bez snídaně. Jídlo jsme řešili většími nákupy ve Wallmartu, které jsou ve větších městech nebo v jiných supermarketech a samozřejmě jsme se snažili i užít si mexickou kuchyni u místních a v tom případě záleželo, jaký typ podniku si člověk vybral. Cena litru benzínu byla průměrně 21 MXN. Vstup na památky naopak považujeme za jedny z nejdražších, se kterými jsme se setkali například vstup na Chichen Itza 481 MXN je po vstupence na Machu Picchu nejvyšší.


UBYTOVÁNÍ

Možností máte hned několik, tady je několik nejvyužívanějších:


Booking.com - velmi známá stránka zejména s hotely a penziony, v některých destinacích mnohdy dražší ubytování než přes Airbnb, ale opravdu to není pravidlem. Zprostředkovatelem je společnost Booking.com, která o rezervaci ubytování informuje příslušný hotel. V případě, že potřebujete nějaké informace, posun příjezdu apod., tak není problém přes tuto stránku napsat zprávu a z daného ubytování vám odepíší. Zatím jsme nikdy neměli problém. Důležité je si zkontrolovat, co vše je v ceně, popřípadě jestli se nepřičítá k ceně nějaká daň nebo poplatek, abyste pak nebyli překvapeni. Pozor na to, že nejde často platit kartou, ať máte dostatek hotovosti.

Airbnb.com - hostitelé nabízejí svůj dům, byt či pokoj přes tuto stránku. Peníze "putují" přes tuto společnost, a to je pojistka, jak pro hosta, tak i pro hostitele. Vždy je nutné uskutečnit platbu a následně napsat pár slov hostiteli, který musí váš pobyt schválit a měl by vám odepsat. Můžete se ho zeptat na cokoliv a měl by vám být nápomocný. Následně na něj můžete napsat recenzi a i on na vás. V Mexiku jsme nejvíce využili tuto možnost a můžeme jedině doporučit!


Couchsurfing.com - ubytování zdarma, hostitel má vždy recenze stejně jako ubytování, které poskytuje, měl by mít na svém profilu k dispozici fotografie. Zkušení hostitelé mají na profilu fotografie sebe, ubytování a často i aktivit, které vám jsou schopni zařídit v okolí domova či svých hostů, kteří u něj bydleli.


DALŠÍ UŽITEČNÉ INFORMACE
  • V Mexiku je o 6 hodin méně než v ČR. To však platí pouze v regionu Quintana Roo, kde je Cancún, naopak ve zbylé části Yucatánu, kde je naříklad Merida, je posun už 7 hodin.

  • Budete s sebou potřebovat americký typ zásuvky s plochými konektory. Doporučujeme zakoupit univerzální adaptér, který využijete, ať budete kdekoliv.

  • Kohoutková voda není pitná. Nejlepší možnost je si koupit galon vody v supermarketu a přelévat si ji do menších lahví. Nespotřebujete tak denně 15 plastových lahví. Balená voda je k dostání prakticky kdekoliv.

  • Bude se vám hodit repelent, zejména v nočních hodinách. My ho využili pouze v oblasti Tulumu. Stejně tak si nezapomeňte přibalit účinný opalovací krém.

  • Ideální je jet do Mexika v únoru nebo v listopadu, kdy se vyhnete davům lidí i dešťům. Největší sezóna je samozřejmě během léta u nás červen-září.

  • V obchodech a restauracích mají běžně otevřeno od cca 9-17 hod otevřeno, restaurace samozřejmě i déle. Pozor v neděli vám po 15 hodině neprodají ŽÁDNÝ alkohol a neměli by vám nalít ani v restauracích a barech.

  • Úředním jazykem je španělština a i její pouhé základy mnoha místních ocení oproti angličtině, kterou často neovládají. Připravujeme pro vás článek se slovíčky a frázemi, které se vám na cestách ve španělsky mluvících zemích budou hodit!

  • Kontakt na velvyslanectví ČR v Mexiku a další informace o dění v Mexiku https://www.mzv.cz/mexico/cz/viza_a_konzularni_informace/kontaktni_udaje_a_uredni_hodiny.html


1 200 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Mexiko | Yucatán

Comments


bottom of page