Procestovali jsme během tří týdnů tři ostrovy - Oahu, Big Island a Maui. Vybírali jsme podle toho, co se nám líbilo, ale něco rozhodla i praktická stránka. Většina turistů přiletí do Honolulu na Oahu a tak je škoda odsud hned letět na další ostrov, opravdu doporučujeme zůstat aspoň několik dní. Další je také zpáteční letenka, která nás nejlevněji vyšla z Maui a také jsou rozhodující i letenky mezi ostrovy. Samozřejmě to někoho vůbec nemusí omezit, ale kdo uvažuje o finanční stránce, tak to jsou věci, na kterých ušetříte několik tisíc korun.
Itinerář na 21 dní
Na každý ostrov jsme si stanovili jeden týden a na Big Islandu to byl i tak docela šrumec. Na Oahu jsme se hodně řídili podle počasí a i tak jsme párkrát zmokli nebo měli z výhledu kulový, protože bylo hnusně, každopádně tam se člověk může rozhodnout až daný den nebo předešlý večer v závilosti na předpovědi, té ale moc nevěřte. Na BI a Maui jsme si určili na každý den trasu, kterou ujede v závislosti na tom, kolik míst jsme ten den chtěli stihnout a také z důvodu toho, že jsme potřebovali dorazit k večeru někam, kde se dalo umýt, najíst a hlavně přespat. Vzhledem k tomu, že to záleží tedy jak na počasí, místech, která chcete navštívit a hlavně času, jenž na každém z nich strávíte, tak by si měl každý z vás určit trasu sám.
Pro představu jsme alespoň vytvořili mapu s místy, která stojí za navštívení. V případě, že máte v plánu nějaký trek, tak se na něj vydejte vždy v dopoledních hodinách, ať někde neskončíte po tmě. Vždy je potřeba vše časově rozplánovat, protože se poměrně brzy stmívá a pokud jedete "mimo civilizaci", tak vždy dotankujte. Na některých trasách nejsou mezi většími městy vůbec čerpací stanice.
Na čem se dá ušetřit?
Ubytování
Ať už se budete dívat na Booking.com či AirBnb, tak pokud nebudete hledat s dostatečným předstihem, tak se pravděpodobně zhrozíte nad částkou za noc, a to nečekejte ani snídani. Pokud se sem chystáte na jen několik dní, tak o tom samozřejmě můžete uvažovat, ale při návštěvě tří týdnů vám jen ubytování může dát částku třeba přes 20.000,-. Stejně tak vás na některých ostrovech může dost omezovat bydlet na jednom místě, protože se z jistých částí ostrova nemusíte stihnout ani vrátit. Na Oahu to lze, ale na Maui a Big Islandu to je dost velký problém. Ubytování je tedy jedna z věcí, která vám hodně hne s vaším rozpočtem.
Auto
Samozřejmě můžete narazit na výhodnou nabídku v autopůjčovně. V době, kdy jsme se mi dívali na nabídky společností online, tak byli částky dost přestřelené. Auta jsme potřebovali celkem tři a představa, že budeme vždy první den na ostrově trávit v autopůjčovně nebyla zrovna příjemná. Často se cena i od rezervované částky liší, jelikož není v ceně pojištění a bez něho vám auto nepůjčí. Toto jsme šikovně obešli díky stránkám Turo.com. Více informací najdete v samostatném článku o těchto webových stránkách, kde majitelé vypůjčují svá auta. Mohli jsme si tak dovolit lepší vozidla, ve kterých byl prostor na spaní a v jednom případě bylo jeho součástí i kempingové vybavení.
Letenky
Samozřejmě velkou položkou je samotná zpáteční letenka. My jsme neletěli z Česka, ale z Japonska, takže tato částka byla daleko menší, konkrétně jsme zaplatili z Osaky se společností AirAsia za letenku pro jednoho i se zavazadlem 4 100,- a naše cesta pokračovala z Mexika přímo z Maui, odkud nám letěl do Cancúnu přímý spoj. Pokud plánujete cestu z Česka, tak se určitě vyplatí čekat na akční letenky, jinak počítejte s cenou zhruba 30.000,- za zpáteční letenku pro jednu osobu. Při akci se může letenka dostat až na poloviční cenu, ale samozřejmě není moc možností ve výběru termínu.
Stejně tak mohou být i větší položkou přelety mezi ostrovy, protože v současné době není jiná možnost přepravy mezi nimi než letecká. Můžete využít buďto Hawaiian Airlines a nebo Mokulele Airlines. Vždy si zkuste let v daném termínu u obou společností, může se lišit o několik desítek dolarů a jednou vám může vyjít výhodně jedna společnost a po druhé zase ta druhá. Pozor, v ceně letenek není ani u jedné zavazadlo! U Hawaiian stojí jedno zavazadlo 30 USD a u Mokulele 25 USD, zavazadla musíte zaplatit kartou (kreditní nebo debetní nezáleží). Pokud by se vás ptali a měli byste jen debetní, tak řekněte, že je kreditní - nepoznají to. Doporučujeme využít na jeden z letů Mokulele, společnost má letadla pro pouze pro 10 osob a tak si užijete krásný výhlídkový let s pár dalšími pasažéry. Cena letenek mezi ostrovy se pohybovala leden/únor okolo 1 500-2 000,-.
Doporučení: U Hawaiian mají dost velké rozměry u osobního zavazadla, které si můžete vzít na palubu a tak jsme věci, které nesmí do letadla, dali do té odbavené krosny a s mojí 50l jsem si bez problému kráčela do letadla. Hned máte 30 dolarů navíc, které se hodí.
Jídlo a pití
Samozřejmě pokud budete jíst třikrát denně v restauraci, tak si připravte pořádný balík peněz. Protože to nejlevnější hlavní jídlo, které na Havaji najdete je menu v McDonaldu. Výrazně ušetříte, pokud si budete připravovat svoje jídlo. V případě, že půjdete na snídani tak počítejte minimálně 10 USD, s obědem či večeří s 20 USD a více. Nákupy potravin doporučujeme ve Walmartu popřípadě Foodlandu nebo Safeway, ale zkušenost s Walmartem máme nejlepší. Pokud si stáhnete jejich aplikaci, tak můžete získat i další výhodné ceny na produkty. Nejlevnější vodu jsme sehnali také tam za galon 1 USD, ale pozor byla v kojeneckých potřebách nikoliv u dalších barelů s vodou. Jinak na spoustě místech narazíte na automaty s vodou a ušetříte peníze i další plasty.
Pohonné hmoty
Jestli je na Havaji něco levnějšího než u nás, tak to jsou pohonné hmoty, které se pohybují kolem 20,- za litr, někdy i méně. Samozřejmě se ceny u jednotlivých společností liší. Nejlevnější jsou Costco, ale bohužel sem potřebujete zákaznickou kartičku. My jsme o tom nevěděli a měli jsme štěstí na hodnou obsluhu, v druhém případě už ne, ale můžete zkusit i hodného zákazníka vedle vás. Je to ovšem risk, ale s několika korunami slevy na litru. Samozřejmě ceny na informačních tabulích jsou v galonech (3,7 l). Na Maui je společnost Maui Oil Company, u které si můžete udělat také kartičku, obsluha vám dá raději slevu i bez ní, aby se nemusela zdržovat vyplňováním. Cena není tak nízká jako u Costco, ale druhá nejlepší na ostrově.
Výběry z bankomatu
Každý bankomat vám bude účtovat poplatek několik dolarů. Nejmenší poplatek, který jsme našli byl u First Hawaiian Bank, a to 3,5 USD. Jinak není problém prakticky všude zaplatit kartou. Za celé tři týdny jsme museli vybrat jen jednou. Pokud tedy budete vybírat neustále hotovost zaplatíte tak zbytečné peníze za výběry. Opravdu není potřeba jet s velkou hotovostí v kapse.
Tri-Annual Pass
Jedná se o kartičku, která platí pro vstup do 3 národních parků (Volcano National Park a Puuhonua o Honaunau Historical Park na Big Islandu, Haleakala National Park na Maui) a zakoupíte jí u jakéhokoliv vstupu do těchto parků. Stojí 50 USD pro celé auto nezávisle na počtu osob, takže ušetříte vstup do jednoho z parků tedy 25 USD. Všechny tři stojí za to, i když Puuhonua je spíše taková odpočinková procházka a posezení u vody. V případě, že o něj nestojíte, tak prakticky není kartička potřeba, ale my ji doporučujeme spolu s návštěvou všech tří míst.
ESTA
Nedílnou součástí, bez které nebudete puštěni z letiště je vízum. Jak jsme viděli, tak lze zažádat o vízum přímo na letišti, kde k tomu slouží příslušné automaty. Všem však doporučuji vyřídit vízum předem, jelikož po vás může být požadováno už na letišti v ČR. Jeho zařízení je velmi jednoduché na oficiálních stránkách https://esta.cbp.dhs.gov/, kde jste ke všemu podrobně instruováni, musíte vyplnit veškeré údaje včetně vašeho budoucího bydliště na Havaji. "My", co spíme v autě jednoduše napíšeme adresu jakéholiv hotelu na daném ostrově, nezapomeňte však jeho jméno, mohli by se vás na něj zeptat u pasové kontroly.
V případě, že vám neustále vyskakovat, že adresa vašeho trvalého bydliště neexistuje, tak nezoufejte. Pokud ji vyplníte znovu a dáte opět schválit, tak vám vyskočí možnost, zda si jste opravdu jistí a adresa je správná. Poté, když odsouhlasíte, tak se vaše adresa bez problému uloží. Na závěr se platí poplatek 14 USD. Po jeho zaplacení jde vaše vízum ke schválení a do několika dnů by vám mělo přijít vyrozumnění. Pokud vás jede více, tak se vyplatí udělat skupinové vízum, které je psané na jednu z osob, ale samozřejmě tam vypíšete i vše ostatní jako u sebe. Můžete pak jít k pasové kontrole společně, vaše schválení probíhá také společně a platbu provedete pouze jednou za všechny. Samozřejmě taktéž 14 USD za osobu. Platnost víza je 2 roky, avšak jen v případě, že po celou dobu je platný váš pas.
Co se týče toho, jak probíhala naše pasová kontrola na letišti v Honolulu s imigračním úředníkem. ESTA je propojená s vaším pasem, takže můžete víza pro jistotu vytisknout, ale s největší pravděpodobností je po vás nikdo nebude chtít. Mějte připravenou stoprocentně vaší zpáteční letenku nebo i letenky mezi ostrovy. Byli jsme tázáni na to, kde bydlíme (ukázali jsme vyscreenovaný hotel na bookingu, který odpovídal adrese ve vízu) a kam se chystáme. Takže jsme ukázali naše letenky mezi ostrovy a pak letenku do Mexika. Měli byste mít k dispozici také prokázání vašich finančních prostředků (vyscreenovanou částku na vašem účtu), ale pravděpodobně nikdo nepředpokládá, že jedete na Havaj bez peněz a tak to ani po nás nikdo nechtěl. Nezapomeňte, že se sem nesmí dovážet žádná zvířata, rostliny a spousta dalších věcí. Pokud cestujete z jiné země, tak si raději překontrulujte, zda v krosně/kufru nemáte nic zakázaného.
Tipy na závěr
Bude se vám hodit pláštěnka i opalovací krém a sluneční brýle. Dalekohled na sledování velryb a šnorchl do zátoky.
Korály jsou tu opravdu hodně zničené, doporučujeme opalovací krémy, které je neničí a jsou právě na Havaji k zakoupení.
Dbejte na bezpečnost, vyhýbejte se pochybných místům a i lidem.
V případě lowcost cesty bodne příbor, miska, lahev či švýcarský nůž.
Nákup suvenýrů je nejlevnější ve Walmartu.
Nesahejte na žádné živočichy a nestoupejte na korály. Ničíte tím přírodu.
Zásuvky jsou přístupné ve většině kaváren Starbucks, jinak na většině veřejných míst nejsou.
Na nabíjení elektroniky budete potřebovat adaptér s americkou koncovkou.
Voda není pitná!
V současné době nelze vidět na žádném z ostrovů tekoucí láva.
V případě, že máte zájem o zážitky na Havaji, tak doporučujeme Groupon, je to něco jak český slevomat.
Nezapomeňte, že pro vstup do země potřebujete víza ESTA.
Většinou u Walmartu popřípadě informačních stáncích pro turisty seženete mapu ostrova i s kempy či WC a sprchami, je to dobrý průvodce.
Stáhněte si offline verzi map přes maps.me nebo google.maps.
Sim kartu s daty seženete v úseku s elektronikou ve Walmartu, cena za ní je poměrně tučná. Wifi najdete ve větších obchodních centrech, Walmartu nebo McDonaldu zdarma.
コメント