Pro každého může být to nej něco jiného. My jsme udělali výběr těch nejlepších míst, kde se nám nejvíce líbilo a máme nejlepší vzpomínky. Někdo má rád treky, jiný zase pláže nebo města a tak jsme udělali takový mix míst od všeho něco.
Kipahalu
Jednu z nocí jsme strávili v Kipahalu Campground, jenž je součástí Haleakala National Parku. Pro vstup do parku je potřeba mít buďto Tri-Park Annual Pass (my ho měli už Big Islandu) nebo zaplatit 25 USD za auto nikoliv za osobu. Zdarma pak můžete stanovat či přenocovat v autě a užít si tu atmosféru, oblohu plnou hvězd a ten klid.
Z Kipahalu si to můžete zamířit rovnou na Pipiwai Trail, během kterého narazíte na vodopády Makahiku, projdete se bambusovým lesem a dojdete až k Waimoku Falls, které opravdu stojí za vidění. Trek je 5,5 km dlouhý, převýšení je 250 m, ale je pozvolné. Pokud není deštivo, tak se přes klidnou řeku dostanete až přímo k vodopádům. Další důvod pro přenocování v Kipahalu.
Poslední místo, kterým vás sem mohu nalákat jsou Seven Sacred Pools. Pokud je příznivé počasí, tak se zde dá i koupat. My se však jen pokochali výhledem a vodopády, protože předešlé dny hodně pršelo a tak koupání nebylo bezpečné. Dostanete se sem z parkoviště po cestě, která má zhruba 1 km a tvoří okruh, po kterém se dostanete zase zpět. Doporučujeme jít nejprve na Pipiwai a potom na Pools. U parkoviště je centrum pro návštěvníky s informacemi, WC a automat s pitnou vodou zdarma.
Lahaina
Historické městečko, které se stalo centrem s desítkami uměleckých galerií, mnoha obchody a restauracemi. Přímořské prostředí a slunečné počasí dodává Lahaině skvělo atmosféru. Můžete si zde zasurfovat, podniknout výlet lodí nebo využít příležist vidět zdarma show Hula Hula tradičných tanců v Lahaina Cannery Mallu. Na plážích v okolí Lahainy máte od ledna do května velkou šanci spatřit velryby nebo si můžete samozřejmě zaplatit placenou tour, ale není to nutné. V centru města je mimojiné Banyan Court, kde roste největší havajský fíkus a zárověň jeden z největších ve Spojených Státech. Zaparkovat můžete nedaleko parku na parkovišti pro veřejnost zdarma. Co se týče přespání tak my spali na parkovišti u Safewaye, který má otevřeno 24 hodin.
Kings Trail
Pokud ještě nemáte dost prostředí plného zaschlé lávy, tak určitě zkuste Kings Trail na samém konci cesty vedoucí z Wailei na jihu ostrova. Celý trek je 8,9 km dlouhý, ale kdykoliv se můžete otočit a jít zpět. Převýšení je pouhých 53 metrů, protože jdete prakticky celou dobu po pobřeží. Na samém konci treku jsou Olivine Pools, kde se můžete zchladit. Po ránu v zátoce můžete vidět i skákající delfíny, ale my tady byli až později a neviděli jsme je. Pokud budete chtít můžete si i za šnorchlovat, ale my si šli spíše užít výhledy a zase se vrátili zpět, i s tím se můžete spokojit. Po cestě potkáte upozorňující cedule, jak se zachovat pokud se ve vodě setkáte s lachtanem, ale nikde jsem se nedočetla, že by ho tam někdo viděl nebo vyfotil. Takže se nenechte nachytat. Stejně tak zde neuvidíte žádnou tekoucí lávu, jak se můžete někde dočíst. V současné době není žádné místo na Havaji, kde byste tekoucí lávu mohli vidět. Doporučujeme dobrou pevnou obuv, po lávě a kamenech se nechodí moc dobře.
Cesta z Kapalua do Kahului
Většina lidí by vám pravděpodobně doporučila Hana Road, ale my pro vás máme jinou cestu. Pokud navštívíte Lahainu a budete se vracet do Kahului, tak jeďte do Lahainy přes Whale Lookout Point a zpět se vraťte druhou stranou. Od městečka Kapalua se vám naskytnou úžasné výhledy, kde hned na několika místech můžete zastavit a kochat se. Po cestě můžete zastavit například u Nakalele Blowhole nebo Olivine Pools. Na konci cesty je také Waihee Ridge Trail, který se pravděpodobně bude podobat Wiliwilinui na Oahu. My ho osobně neabsolvovali kvůli špatnému počasí. Na některých mapách je cesta značená jak "polňačka", ale je ve velmi dobrém stavu, akorát v některých pasážích úzká a nevejdou se tak dvě auta vedle sebe a řidič musí být proto během jízdy (hlavně v zatáčkách) obezřetný. Tuhle cestu si stoprocentně užijete!
Kaihalulu Beach
Viděli jsme zelenou i černou pláž na Big Islandu, tak co takhle se podívat ještě na červenou? Kaihalulu Beach se totiž jinak přezdívá Red Sand Beach. Můžete se u ní zastavit při cestě do Hany, protože právě tady pláž najdete. Cesta je neznačená, ale velmi snadno ji najdete. Upozorňuji, že cesta k pláži je velmi úzká a doporučujeme se na ní nijak nezdržovat kvůli možnému sesuvu půdy, některé pasáže nemusejí být úplně bezpečné. Pláž i celá zátoka je úžasná. Pravděpodobně jde o neoficiální nudistickou pláž, protože jsme měli sami čest se dvěma nahými mladíky, kteří byli ovšem dost zvláštní a nebyli jsme jediní, kdo tady nahé lidi viděl. Každopádně se tím nenechtejte nějak rozhodit. Neměli jsme tenkrát úplně hezké počasí a tak jsme se nekoupali, ale dali jsme si aspoň svačinu a užili si pohled na zátoku.
Pozor při parkování, cesta se dá jako slepá ulice a tak jsme zaparkovali i jako ostatní vozidla ve směru v jakém jsme přijeli. Po našem návratu jsme měli za stěračem pokutu za stání v protisměru. Pokuta byla dle nás neoprávněná, jelikož na silnici není žádná čára a ani jiná značka, cesta je zakončena vraty s domem jako u nás klasická slepá ulice. Každopádně pokutu jsme museli zaplatit, takže si na to dejte pozor. Policie v Haně si tam dělá výlety asi dost často.
Comments