Pro odvážlivce jako jsme byli my, jsme sepsali článek o tom, jaké to je spát na Havaji v autě a co je s tím vše spojeno. Proč jsme si vybrali spaní v autě? Naším hlavním důvodem bylo zejména to, že Havaj je i tak velmi drahá destinace a za ubytování dáte cca 1.500,- za noc (alespoň v našem termínu) a ani AirBnb nemělo výhodnější nabídky. A když si to tak spočítáte, tak jsme díky autu, které bychom tak i tak potřebovali, ušetřili kolem 30.000,-. Někdo si může říct, proč jsme nespali ve stanu. Taky je tu tato možnost, ale většina parků, kde je umožněno kempovat je zpoplateněna a to né zrovna malým poplatkem. Cena se pohybovala kolem 18-20 USD za noc/os. A i když jsme spali v autě, tak jsme si mohli užít východy a západy slunce, pláže, surf, sledování velryb, prostě všechno na co jsme si vzpomněli. Jestli si chcete dovolit tenhle "ráj na zemi" jako my, tak pojďte do toho!
Auto
O tom, kde a jak jsme si půjčili auto jsem napsala speciální článek s názvem "Havaj | Turo.com". Na každém ostrově nás čekalo jiné auto. Díky této stránce jsme si ušetřili nervy s dohadováním o ceně vozu až na místě, měli jsme vše zařízené a mohli jsme si dovolit daleko větší auto než bychom mohli v běžné autopůjčovně. Pokud byste měli otázku, zda je auto nutné, tak pokud máte spoustu času a chuť stopovat, tak ne. Ale pro nás to byl domov a díky němu jsme se dostali úplně všude, kam jsme měli v plánu jet. Po ostrovech jezdí autobusy, ale není to hustá autobusová síť, kterou můžete bez problému používat a nebát se, že se stihnete do večera vrátit zpět.
S pobytem v autě souvisí to, že jediné, co si pravděpodobně nabijete během cesty je telefon. Dobíjení elektroniky je na Havaji poměrně velký problém, protože v běžných fastfoodech nebo místech, kde byste si řekli, že si na tu chvilku něco zapojíte, zásuvky nejsou. Respektive jsou zakryté, je to možná opatření před bezdomovci stejně jako zákaz spaní v autech, ale turistům jako my to značně zkomplikovalo situaci. Ovšem Starbucks vás zachrání stejně jako nás, najde se pár výjimek, kde zásuvky nejsou a nebo jsou šikovně schované zespodu stolu. Každopádně většina poboček má zásuvky zpřístupněné a tak nabijete v klidu mobil, foťák i počítač.
Hygiena
Další otázkou je, kde se umýt nebo si vyčistit zuby. Oahu má výhodu v tom, že najdete plážový park téměř na každém rohu. Big Island a Maui mají oblasti, kde na některých částích ostrova musíte trochu hledat popřípadě plánovat, že tam zastavíte. Ovšem musíme říct, že jsme neměli problém se každý den osprchovat a kdykoliv si dojít na záchod. I když spíte na parkovišti u obchodního domu, tak je to trošku problém, ale poradíte si. Každopádně na mapkách ostrova jsou vždy vyobrazené WC a sprchy a podle toho se můžete řídit. Každé ráno jsme vždy přijeli do parku a to samé k večeru. I místní lidé se sprchují s šamponem v ruce pod sprchou na pláži, takže vám to nemusí přijít vůbec divné. Lidí jako vy potkáte hodně. Musím říct, že na to jak jsem četla, že jsou tyto zázemí nechutné, špinavé a podobně, tak jsme se setkali snad s jedním místem, kde to fakt špinavé bylo, ale jinak bylo vždy všechno čisté a většinou i s toaletním papírem, odpadkovými koši a místem na převlečení. Nečekejte ale teplou sprchu, takovou na plážích opravdu nenajdete.
Stravování
Stravování je jedna velká položka, která vás bude na Havaji stát hodně peněz, i když se budete snažit. Pokud sebou nemáte vařič a zvládnete jít tři týdny v kuse ovesnou kaši a polévku z pytlíku. Bohužel toto spaní "na černo" má úskalí v tom, že si jen tak před Walmartem na parkovišti neuděláte večeři, snažíte se být spíš nenápadní. Každopádně nejlepší možností je udělat pořádný nákup ve Wallmartu a jídlo si dělat sami. Opravdu nejlevnější možností teplého jídla je povětšinou menu v McDonald's a to jíst každý den nechcete. A tak jsme snídali vločky s jogurtem a ovocem, na výlety měli tyčinky, ovoce nebo nějakou zeleninu, kupovali si pečivo nebo třeba muffiny v akci, vždycky něco vymyslíte. Jedna snídaně na Oahu by vám zaplatila krabici muesli a 6 jogurtů, takže asi tak. Jídlem jsme rozhodně neumírali, ale těšili jsme se až se po Havaji zase normálně najíme a za slušný peníze. Jednou jsme si na ulici koupili celé grilované kuře a byla to ta největší odměna dne.
Doporučujeme stáhnout aplikaci Wallmart, po registraci by měli fungovat akční ceny na určitě produkty. Nevyplatí se kupovat malé množství, například vody 0,5 l. Zaplatíte za ně kolikrát jako za celý galon. Takže ideálně mít svou jednu, dvě menší lahve a pak jen dolévat. Tip na levnou vodu v kojeneckých potřebách za 1 USD/galon. Další možností je Safeway, kde jsou zase slevové kartičky, nakupovali jsme tam asi jednou, a to nám jí půjčil sám pokladní. Vyzkoušeli jsme několikrát i další řetězce, ale stejně nám vyšel cenově nejlépe opravdu Wallmart. Samozřejmě vás vyjde všechno i tak dvakrát dráž než u nás. A určitě zkuste i nějaké místní jídlo například na severu Oahu nějakou dobrotu z foodtrucku nebo burger či salát v nějaké restauraci na konci světa.
Místa, kde se dá přespat
Jak už jsem někde zmínila je to nelegální, takže ranger vás má naprosté právo z místa, kde je zakázáné přespávat "vyhnat". Z naší zkušenosti i jiných, kteří takto přespávali víme, že slušně a rázně řeknou, že musíte dané místo opustit a neplatíte žádnou pokutu ani nic podobného. Samozřejmě jen pokud spolupracujete, ale není důvod, abyste protestovali. S pokutou můžete počítat, pokud byste spali v kempu, kde byste měli mít správně permit - jsou případy, kdy dostanete pokuty nebo kdy můžete noc v kempu dodatečně zaplatit. Někteří lidé jezdí do kempů pozdě večer a vrací se brzy ráno zpět a tak se rangerům vyhýbají, ale to už mi přijde hodně velkej punk.
I když se to může zdát jako poměrně jednoduchá věc, tak není. Na Oahu jsme měli velké štěstí, že nám jeden kluk poradil místo nedaleko Honolulu, kam jsme se prakticky každý den vraceli. Kousek za Sandy Beach Parkem se sjelo z cesty a už jen stačilo vybrat místo. Každý večer bylo v této oblasti poměrně dost aut, jak s lidmi jako my, tak i třeba rybáři nebo ráno lidmi, co chodili venčit psy. Jeden večer jsme se nestihli vrátit ze severu ostrova a tak jsme zkusili přespat u plážového parku, ale rangeři nikdy nespí a tak jsme to museli zakempit v jedné z ulic v Haleiwě. Oahu je malý ostrov a tak když najdete místo, kde se cítíte bezpečně a dobře se vám tam spí, tak se určitě vracejte, ušetříte tak čas a někdy i nervy s hledáním jiného místa.
Na Big Islandu nepřipadalo žádné vracení se zpět v úvahu a tak jsme museli hledat až na místě a jen tak dopředu přemýšlet, kde by to možná šlo. A tak jsme skončili například v Kailue na parkovišti u Safewaye (otevřen 24 hodin), u Queens MarketPlace u Anaehoomalu Bay, v Hilu u Medical Centra nebo ve Volcano National Parku. Nikde jsme neměli žádný problém a majitelka našeho auta říkala, ať to neřešíme, že tady nejsme na Oahu a nikdo nás budit nebude. Stejně jsme to v parcích p naší zkušenosti radši neriskovali a dobře se vyspali.
Na Maui byly možnosti také omezenější, a tak naším častým útočištěm byl například Safeway v Lahaině a Kahului (otevřen 24 hodin), Kipahalu Campground (kempování zdarma, zaplacení pouze vstupu 25 USD/auto nebo Tri-Annual Pass) je nejlepší možnost při cestě po Hana Road, dalším kempem se stejnými podmínkami je Hosmer Grove, a to zase v případě návštěvy Haleakala National Parku.
U obchodních domů s nonstop otevírací dobou byste neměli mít problém, dokonce i místní to doporučují. Hlavně si vybírejte vždy místo, kde není žádná cedule s upozorněním o zákazu přenocování nebo místa, kde je soukromý pozemek.
Bezpečnost
Cedule s upozorněním před rozbitím nebo vykradením auta jsou téměř na každém parkovišti u nějakého treku či parku. Jsou to místa ze silnice viditelná a hlavně na Oahu se říká, že tato místa nejsou zrovna bezpečná. Každopádně jedinou oblast, kterou nedoporučujeme je západní část ostrova Oahu, kde jezdí často i policie a vyskytuje se tu velké množsví bezdomovců. Na místech, která vyberete dejte na svůj pocit. My osobně jsme se nesetkali s nikým podezřelím, ani se špatným pocitem a nemáme tedy ani žádnou zkušenost, což jsme rádi. Každopádně buďte obezřetní. Věci mějte v autě mimo dohled a vždy zkontrolujte, zda je zamčené. Pokud vás někdo upozorní na to, že místo není bezpečné, tak poslechněte.
Co se bude hodit?
USB nabíječka
toaletní papír a ručník
miska, příbor, láhev, švýcaský nůž
karimatka/matrace, spacák
cestovní chladnička
baterka/čelovka
provázek (sušení oblečení)
Byly to nezapomenutelný tři týdny, který byly náročný, ale skvělý.Je to nejlevnější varianta, jak se tenhle ráj dá užít za rozumný peníze, tak do toho jděte jako my! Aloha!
Comments