V Turecku jsme byli celkem 8 dní, kdy jsme nejeli za teplem, plážemi a mořem, ale objevovat a poznat aspoň trochu pravé Turecko. Už jen to, že jsme zde byli na přelomu září a října vypovídá o tom, že v Istanbulu nebylo počasí na šaty a žabky, ale nosili jsme to nejteplejší, co jsme s sebou měli. Poměrně dost pršelo, takže nepromokavá bunda se také hodila, ale samozřejmě předpovědi v tomto období mohou být různé. Při přesunu níže do Göreme byly teploty o několik stupňů vyšší a letní oblečení bylo zcela na místě. Přestože je podzim tak se v těchto místech pohybují teploty okolo 25-30 °C, ovšem večer je chladno, podobně jako u nás na konci léta.
2 hlavní destinace, které jsme chtěli navštívit byl Istanbul a oblast zvaná Kappadokie v okolí městečka Göreme, jenž se nachází 10 hodin cesty od Istanbulu. Pro představu jednoduše napsaný itinerář, kterým se na kratší cestu po Turecku můžete inspirovat. Samozřejmě se toho dá stihnout více či méně. Platili jsme za minimum vstupů, stravovali jsme se především v pouličních stáncích nebo si dělali svačiny, stejně tak se dá ušetřit na dopravě - My chodili převážně pěšky, metro jsme využili v Istanbulu jednou, a to cestou na autobus a pak jsme se dopravovali autobusem na trase Nevsehir-Uchisar cca za 15,-/os. Měli jsme spoustu času na to si odpočinout, abychom měli dost sil na to pokračovat v naší cestě.
ITINERÁŘ NA 9 DNÍ
Istanbul
3 noci, prohlídka města - náměstí Taksim, Istiklal Caddesi, Galata Tower, Grand Bazaar, Suleymaniye Mosque, palác Dolmabahce, Modrá měšita, Jerebatanská cisterna, Hippodrom, palác Topkapi Sary, Archeologické muzeum, Hagia Sophia, Valentův akvadukt
Istanbul/Nevsehir
1 noc v autobuse na cestě do Kappadokie
Nevsehir a Göreme
4 noci, procházka přes vyhlídky na celé město a cesta zpět, prohlídka městečka Uchisar, Uchisar Castle, túra přes Pigeon Valley do Göreme, výlet z Uchisaru přes Love Valley do Göreme,Nevsehir Castle, prohlídka města a také odpočinkový den
DOPRAVA
V Istanbulu lze zakoupit jak jednorázové jízdenky, tak dobíjecí karty - pokud plánujete využívat místní dopravu častěji. V Kappadokii jezdí především microbusy, kde se většinou platí až během jízdy nebo při výstupu z autobusu. Často se dodržuje pravidlo, že by muž neměl sedět vedle cizí ženy a několikrát jsme viděli, jak si několik lidí mezi sebou přesedalo, jen aby si měla možnost žena sednout (u turistů to nikdo neřeší).
Jak se dostat z Instanbulu do Göreme?
- autobusem s jednou z tureckých společností (ÖNCÚ, Kamil Koč, Metro Turizm) cena cca 400,-
- letadlem z Istanbulu do Nevsehiru či Kayseri (Turkish Airlines, Pegasus) cena cca 1200,-
- turecký Blabla car cena cca 250,-
My jeli cestu tam autobusem od ÖNCÚ a zpět letadlem společnosti Turkish Airlines, všechno má své pro i proti (cena, čas, komfort). Blabla car jsme nechtěli riskovat, ovšem je to nejlevnější varianta a při tom, když narazíte na příjemného řidiče, tak to může být dobrá varianta. Doporučujeme si dát dostatečnou rezervuezi mezi letem z Nevsehiru a z Istanbulu. Mohlo by se vám pak stát, že nestihnete let jako my a strávíte skoro 24 hodin na letišti.
Ač jsme se snažili, jak jsme chtěli, tak nám nešla provést platba ani u jedné společnosti při koupi jízdenek do Nevsehiru. Pokud budete mít stejný problém, tak vyhledejte nejbližšího prodejce. Cena byla stejná jako na webových stránkách a museli jsme předložit pro osobní údaje naše pasy. Nečekejte žádné luxusní autobusy. Jsou to normální autobusy, kde si ani nepoložíte sedadlo, pokud za vámi někdo bude sedět. Od stewarda dostanete vodu, čaj a nějaké sušenky. Na pravidelných zastávkách byly vždy záchody a možnost si něco zakoupit.
Bus Nevsehir-Göreme
Když budete uvažovat o tom, zda bydlet v Göreme nebo Nevsehiru z finančních důvodů, tak co se týče dopravy, tak se do Göreme dostanete kdykoliv budete chtít. Pokud to nebude v pozdních nočních a brzkých ranních hodinách. My jsme dokonce bydleli v Naru, kousek od Nevsehiru a na Otogar (autobusovou zastávku) jsme chodili pěšky. Jízdenka se kupuje až během jízdy - vždy chodí pán, který během jízdy vybírá peníze a vy dostanete jízdenku (velmi levná). Už si bohužel nevzpomenu kolik korun to přesně bylo. Každopádně jsme ušetřili několik set korun za ubytování za den a mohli více poznat místní lidi. V centru Nevsehiru se dobře najít i nakoupíte, co je potřeba. Řekla bych, že i více než v Göreme, kde je to zatížené na turisty.
VÍZA
V Turecku platí pro občany České republiky bezvízová povinnost, na letišti tedy projdete přes pasovou kontrolu, která vám dá do pasu razítko a vše je v pořádku. Pro jistotu můžete mít vyscreenovaný itinerář letenky zpět či do další země. Nic jiného by po vás nemělo být požadováno.
MĚNA A VÝBĚR Z BANKOMATŮ
Měnou je turecká lira (1TRY (100 kurušů) je 3,8 Kč). Co se týče výměny peněz, tak bych doporučila vybrat si peníze z bankomatu až v Turecku, v ČR jsou dosti nevýhodné kurzy a pokud máte kartu bez poplatku za výběry v zahraničí, tak je to ideální možnost (jen pozor, může se stát, že poplatek dostanete od turecké banky, která vás ovšem na poplatek upozorní a můžete tedy výběr ukončit a štěstí zkusit u jiné).
Na většinu plateb jsme využili debetní kartu od mBank a vybírali jsme nad 1500,- bez poplatku u Ziraat Bankasi (červené bankomaty), celkově bankomaty jsou ve větších městech a turistických destinacích téměř všude. A tento bankomat byl bez poplatku i ze strany turecké banky. V restauracích a obchodech není problém s platbou kartou, ovšem hotovost se vám bude vždy hodit, ať už na trhy, jídlo z pouličního stánku nebo autobus.
UBYTOVÁNÍ
Možností máte hned několik, tady je několik nejvyužívanějších:
Booking.com - velmi známá stránka zejména s hotely a penziony, v některých destinacích mnohdy dražší ubytování než přes Airbnb, ale opravdu to není pravidlem. Zprostředkovatelem je společnost Booking.com, která o rezervaci ubytování informuje příslušný hotel. V případě, že potřebujete nějaké informace, posun příjezdu apod. Tak není problém přes tuto stránku napsat zprávu a z daného ubytování vám odepíší. Zatím jsme nikdy neměli problém. Důležité je si zkontrolovat, co vše je v ceně, popřípadě jestli se nepřičítá k ceně nějaká daň nebo poplatek, abyste pak nebyli překvapeni.
Airbnb.com - hostitelé nabízejí svůj dům, byt či pokoj přes tuto stránku. Je to pojistka jak pro hostitele, tak pro hosta, protože peníze "putují" přes tuto společnost. Vždy je nutné uskutečnit platbu a následně napsat pár slov hostiteli, který musí váš pobyt schválit a měl by vám odepsat. Můžete se ho zeptat na cokoliv a měl by vám být nápomocný. Následně na něj můžete napsat recenzi a i on na vás.
Couchsurfing.com- ubytování zdarma, hostitel má vždy recenze stejně jako ubytování, které poskytuje, měl by mít na svém profilu k dispozici fotografie. Zkušení hostitelé mají na profilu fotografie sebe, ubytování a často i aktivit, které vám jsou schopni zařídit v okolí domova či svých hostů, kteří u něj bydleli.
My zvolili naše oblíbené AirBnb (kdo by neznal: webová stránka přes kterou můžete najít ubytování přímo od majitele bytu, domu, popř. hotelu). Často vám poradí se vším, co potřebujete, poradí vám cestu na ubytování, odveze vás na letiště, nabídne snídani, ale samozřejmě záleží na člověku. Pro nás levná a příjemná možnost, jak poznat místní a často mít k dispozici třeba i kuchyň. V Kappadokii jsme bydleli v úžasném Atilla's Cave House a náš pokoj byl opravdu v 800 let staré jeskyni. Domácí turecké snídaně a rodinná atmosféra.
INTERNET
Mimo ubytování se nám jen zřídka podařilo narazit na nezaheslovanou wifi, ani na letišti. Proto předem počítejte s tím, pokud nemáte v plánu si zařídit tureckou SIM kartu, že budete bez připojení a v dnešní době by vás to mohlo hodně překvapit. My jsme si statečně dobře vedli i bez dat, které jsme si bohužel museli koupit potom, co jsme zmeškali let z Istanbulu a neměli si tak jak najít nové letenky. Zakoupili jsme si ten nejmenší balíček od Vodafonu. Doporučujeme zakoupit mimo letiště, kde jsou často turistické balíčky předražené.
JAK SE V TURECKU OBLÉKAT?
Jelikož zde 99 % obyvatelstva oficiálně vyznává islám, tak zde většina žen chodí zahalených. To samé se samozřejmě po turistkách nevyžaduje, ovšem pokud nemáte rádi, že po vás neustále někdo pokukuje, tak nedoporučuji krátké šaty, minisukni, velké výstřihy a podobně. Nikdo vám nic neřekne, ale pravděpodobně se budete cítit lépe. I tak na vás bude koukat dost lidí, už jen proto, že na první pohled jste turisti (my prý vypadáme jako typičtí Russian people), a těch je to požehnaně.
Posvátná místa, mešity: Na tyto místa musíte být zahalení (žena i šátek přes vlasy, muž ideálně kalhoty). Dále se vyzouvají boty. Oděvy jsou často zdarma k vypůjčení u vstupu a nebojte, boty se k vám taky dostanou zpět.
SMLOUVÁNÍ
I to patří k většině míst v Turecku. Pokud jste smlouvající člověk, tak určitě neprohloupíte. Tam, kde nemají napsanou cenu, byste měli zkusit nabízenou cenu od obchodníka usmlouvat na nižší. My na to moc nebyli, ale pokud pokukujete po obchodech či restauracích, kde ceny mají, tak se začnete orientovat a poznáte, kdy je to drahé a kdy ne. Při delším pobytu si zvyknete a do dalších asijských zemí budete připraven usmlouvat všechno.
BEZPEČNOSTNÍ KONTROLY
Často se setkáte, ať už při vstupu do měšit, Grand Bazaaru nebo obchodního centra s kontrolou, kdy musíte vše, co máte dát do zavazadla podobně jako na letišti a projít branou. Nezapomeňte si v kapse například zapalovač nebo mobil nebo budete červeně pípat a není to zrovna příjemné.
Co se týče bezpečnosti jako takové, tak jsme se v Turecku cítili velmi dobře. V Istanbulu chodíte v davu turistů, což se o okolí Göreme rozhodně nedalo říct, protože jsme často chodili úplně sami a nepotkali ani nohu. Naopak jsme se setkali s velmi milými lidmi, kteří byli nadšení, pokud jste jim dali najevo sympatie a pokusil se o pár slov v turečtině.
DALŠÍ DOPORUČENÍ
Určitě se vám bude hodit aspoň pár slovíček, i když budete v Istanbulu, tak to neznamená, že vám bude každý rozumnět anglicky, spíš se setkáte s opakem a většina turků ocení, pokud je pozdravíte nebo poděkujete v jejich jazyce. Například vysvětlit, že potřebujeme máslo v jednom malém obchůdku v centru byl nadlidský výkon. Tady pár slovíček:
Ahoj - Merhaba
Děkuji - Teşekkürler (Tešekyrler)
Na shledanou - Gülegüle (Gylegyle)
Kolik to stojí? - Ne kadar?
Ano - Evet
Ne - Hayir (Hajyr)
Toaleta - Tuvalet
Voda - Su
Stáhněte si přes aplikaci TRIPADVISOR nebo google.maps offline mapu města, ve kterém se budete pohybovat. Další možností je pak aplikace maps.me. Přestože nebudete připojeni k internetu, tak uvidíte přes polohové služby, kde jste a neztratíte se. A jak už jsem psala výše, bez internetu by se vám to mohlo hodit.
Comments