top of page

Thajsko | Itinerář a tipy na cestu

Obrázek autora: Los ChicosLos Chicos

Místo vyhlášených thajských ostrovů, pláží a koktejlů jsme jeli poznávat thajská města a jejich památky. V Bangkoku jsme strávili jen Štědrý den a vyrazili na sever místní dopravou dál a dál. Městeček mimo naší trasu se dá prozkoumat daleko víc, pokud máte čas a nikam nespěcháte. Nebo se můžete vydat po cestování vnitrozemím na ostrovy a tak si užít oboje. My se nikam nehnali a měli na všechno dost času, přesto byly ty tři týdny tak akorát. Samozřejmě se dá stihnout více či méně, ale to už záleží na cestovateli.


NÁŠ ITINERÁŘ NA ± 3 TÝDNY

Bangkok

  • 3 noci, my jsme pojali Bangkok odpočinkově a chtěli jsme si tu hlavně v klidu užít vánoční čas, určitě tady můžete strávit i více dní, ale kdo příliš netouží po velkoměstech, tak jsou tři noci tak akorát

Autthaya

  • 3 noci, historické městečko, které se dá nejlépe prozkoumat na kole, postačí i jeden den, pokud spěcháte

Sukhothai

  • 4 noci, další historické městečko, které je rozhodně ještě hezčí než Autthaya, dá se projet skvělě taktéž na kole

Chiang Mai

  • 4 noci, skvělé turistické město, kde najdete všechno a můžete podniknout spoustu výletů v jeho okolí

Phu Chi Fa

  • 1 noc, ve stanu s úžasným západem Slunce a ráno výšlap na vrchol Phu Chi Fa a překročení hranic s Laosem

Chiang Rai

  • 4 noci, menší a klidnější město než Chiang Mai a mohou se z něj podniknout také super výlety

Letadlo do Vietnamu nám letělo z Chiang Maie, takže jsme se poslední den v Rai vrátili zase zpět. V lepším případě by pro nás bylo lepší letět rovnou z Raie, ten jsme ale prvně neměli vůbec v plánu. Letiště jsou v Thajsku poměrně časté, takže pokud plánujete let někam dál, tak je určitě výhodnější letět z nějakého bližšího města než se zase vracet do Bangkoku a letět z něj. Nebo si z Raie zaletět na závěr cestování po Thajsku na jih a zarelaxovat na pláži a užít si moře.


DOPRAVA

Kolo/skútr

V Auytthaye a Sukhothai doporučujeme zapůjčit kola a projet si město i jeho okolí. Ušetří to dost peněz i času. Pokud nedostanete zámek, tak si o něj určitě řekněte a kola zamykejte. Skútr je samozřejmě také možnost, ale na kolech si to užijete více. Naopak ve větších městech jako Rai a Mai se určitě vyplatí skútr, ovšem pozor na thajskou policii. V Chiang Mai se vyloženě vyžívala na odchytávání turistů, kteří platili pokuty za kde co. Je důležité mít helmu, mezinárodní řidičský průkaz a uzavřenou obuv. Můžete vyzkoušet metodu některých cestovatelů a to takovou, že neumíte thajsky ani anglicky, ale v dnešní době online překladačů si možná nepomůžete. Lepší objíždět hlavní trasy kolem měst centrem a podobně, policie často stojí na velkých okruzích, kde projíždí nejvíce lidí. Pozor, v Thajsku se jezdí vlevo!


Autobusy/Songthaews (městské autobusy)

  • Doprava autobusy je mnohdy daleko levnější než vlaky a to zejména na větší dálky. Dálkový autobus byl i čtyřikrát levnější než vlak. Jezdí lepší společnosti jako je například GreenBus, se kterým jsme my jeli z Maie do Raie a zpět, ale také lokální autobusy, které vypadají, jak naše staré karosy. I u GreenBusu si samozřejmě zaplatíte za hezčí a pohodlnější autobus, ale můžete si vybrat jakou třídou chcete jet. Některé autobusy mají i záchod, ale s tím raději nepočítejte. Většinou zastavují jednou za dvě hodiny na nějakém místě, kde jsou záchody i něco k jídlu, ale přesto je lepší  si na záchod dojít před cestou a nějaké pití a jídlo sbalit do batohu. Jízdenku jsme vždy kupovali v okénku na nádraží nikoliv přímo u řidiče, tomu jsme jízdenku pouze ukázali při vstupu do autobusu. Nezapomeňte přibalit i nějakou mikinu a ponožky, protože průduchy klimatizace kolikrát nejdou zavřít. Pokud nechcete mít se zařizováním starosti, tak ve městech uvidíte spoustu společností, které dopravu do turistických míst zařizují, ale počítejte s tím, že jízdenky budou dražší.

  • Songthaews jezdí převážně ve městech nebo na kratší vzdálenosti například mezi starým a novým měsem v Sukhothai. Platí se u řidiče při výstupu. Je dobré si předem od někoho zjistit, kolik se tak zhruba platí. Je to levné, ale některý řidič si samozřejmě vezme víc než by měl.

Vlaky

  • Pro někoho pohodlnější než autobusy. Samozřejmostí je záchod a co se týče jídla, tak do vlaků na zastávkách často nastupují místní lidé, kteří nabízejí pití, pochutiny i normální jídlo, ze kterého se člověk nají. Pokud jedete například 2. třídou, tak se můžete dočkat i pití a jídla v ceně. Dálkové vlaky a noční lůžkové byly dost drahé, takže jsme je vyměnili za autobusy a rozhodně to nebyla špatná volba. Samozřejmě, kdo preferuje pohodlnost nebo využití nočního času, tak je tato volba lepší. Jízdenka lze zakoupit opět u okénka na nádraží nebo i přes internet, ale z vlastní zkušenosti můžeme říci, že často neodpovídá stav na internetu realitě a ceny jsou často daleko vyšší než ty, které by vám daly na nádraží. Pokud přesto využijete tuto možnost, tak se ujistěte, že nemusí být jízdenky tištěné a stačí vám v elektronické podobě. Můžete si vybrat ze 3 cestovních tříd. Odkaz na stránky thajských vlaků zde: https://www.thairailwayticket.com/eTSRT/


Taxi/Tuk tuk

  • V městech jako je Bangkok můžete například při cestě z letiště nebo na nádraží využít taxi. My jsme jako jinde v Asii využili aplikace Grab. Na letiště jsme přiletěli v noci, takže to pro nás byla nejpohodlnější a nejbezpečnější možnost. Samozřejmě můžete využít i jiné taxi služby, ale pozor na to, ať má řidič zapnutý taxametr. Pokud ho nebude mít nebo ho nebude chtít zapnout, tak se domluvte na ceně, ale je povinné mít v Thajsku taxametr vždy zapnutý.

  • Tuk tuk můžete naopak využít zase na kratší trasy po městě nebo při cestě z nádraží v Sukhothai, kdy už nejezdí Songtheaw. Opět platí předem dohodnutá cena a snažte se jít s cenou dolů.

VÍZA

Pokud doba vašeho pobytu nepřesáhne 30 dnů a váš pobyt je za účelem turistiky, tak nepotřebuje žádné vízum. V případě, že ke vstupu do země využijete pozemní přechod tak platí bezvízový vstup pouze na 15 dní. Váš pas by měl mít v době pobytu platnost ještě minimálně 6 měsíců, což je stejné jako u mnoha jiných zemí. Mějte pro jistotu připravenou zpáteční letenku nebo alespoň vyscreenovaný itinerář další letenky (při odletu ze Srí Lanky po nás zpáteční letenku z Malajsie chtěli). V případě, že ještě zpáteční letenku nemáte a nevíte, kdy poletí zpět, tak můžete využít portál letuska.cz, kde se dá letenka pouze rezervovat a pokud nedojde k platbě, tak se automaticky zruší. Vyscreenovaný itinerář by měl při kontrole postačit.


MĚNA A VÝBĚR Z BANKOMATŮ

Měnou v této zemi je thajský baht (1 THB je cca 0,7 Kč). Co se týče rozmístění bankomatů, tak není prakticky kdekoliv kromě vesnic problém nějaký najít. Ve městech jsou doslova na každém rohu. Za každý výběr z bankomatu je většinou poplatek 200 THB, a to nehledě na výši vybrané částky. Takže se určitě vyplatí vybírat více peněz a vyhnout se tak častým poplatkům. Na výběry jsme používali kartu Revolut. K výběrům jsme využívali Kasikorn Bank (zelené bankomaty). Platba kartou nebývá v hotelech, restauracích a větších obchodech problém, ale vždy je lepší mít k dispozici dostatek hotovosti.


INTERNET

S internetem v Thajsku problém nebyl, co se týče ubytování, tak nám všude fungoval, někde lépe, někde hůř, ale nic hrozného. Pro jistotu je lepší si jako i v jiných zemích koupit lokální SIM s daty a tak předejít tomu, že někde budete muset hledat wifi nebo vám na ubytování nebude fungovat. Již na letišti narazíte na stánky, které budou nabízet sim kartu s nějakým turistickým balíčkem. Liší se počtem dnů, kdy je platná a samozřejmě velikostí dat, počtem případných volných minut nebo sms. My jsme potřebovali balíček na 30 dní a pokud si dobře pamatuji, tak jsme měli 5 GB dat. Karta nás vyšla na 400,-. Vždy si před odchodem zkontrolujte, zda je tam opravdu takový počet dat, jaký jste měli dostat. Většinou telefonním číslem, přes které to zkontrolujete pomocí sms na kartičce od sim nebo se zeptejte zaměstnance na pobočce. Opět platí to, že na letištích nabízejí dražší balíčky.


CENY

Ceny jídel jsou poměrně nízké, pokud se vyhnete centrům velkých nebo turistických měst. Ale i na takových místech se můžete najíst v hezké restauraci za slušné peníze. Tradiční thajská jídla jsou samozřejmě levnější než burgery nebo pizza. Obecně vzato jsou zde náklady na život nižší než v Česku, ale jak jsem psala záleží, kde se budete pohybovat a zejména na tom, kde se ubytujete a kde budete jíst. Od toho se odvíjí velká část útraty. Vždy jsou k dispozici levné i drahé varianty. Co se týče supermarketů, tak jsme v každém městě narazili na Tesco Lotus něco jako Express u nás. Koupíte zde prakticky vše potřebné, ale nespolíhejte na to, že si koupíte chléb nebo koblih k snídani. Pekárnu budete muset vyhledávat zvlášť. Další položkou je typ dopravy, který si vyberete a následně, zda se budete snažit většinu výletů řešit na vlastní pěst nebo přes cestovní agentury. My takto ušetřili několik tisíc korun.


UBYTOVÁNÍ

Možností máte hned několik, tady je několik nejvyužívanějších:

  • Booking.com - velmi známá stránka zejména s hotely a penziony, v některých destinacích mnohdy dražší ubytování než přes Airbnb, ale opravdu to není pravidlem. Zprostředkovatelem je společnost Booking.com, která o rezervaci ubytování informuje příslušný hotel. V případě, že potřebujete nějaké informace, posun příjezdu apod. Tak není problém přes tuto stránku napsat zprávu a z daného ubytování vám odepíší. Zatím jsme nikdy neměli problém. Důležité je si zkontrolovat, co vše je v ceně, popřípadě jestli se nepřičítá k ceně nějaká daň nebo poplatek, abyste pak nebyli překvapeni. Pozor na to, že nejde často platit kartou, ať máte dostatek hotovosti.

  • Airbnb.com - hostitelé nabízejí svůj dům, byt či pokoj přes tuto stránku. Je to pojistka jak pro hostitele, tak pro hosta, protože peníze "putují" přes tuto společnost. Vždy je nutné uskutečnit platbu a následně napsat pár slov hostiteli, který musí váš pobyt schválit a měl by vám odepsat. Můžete se ho zeptat na cokoliv a měl by vám být nápomocný. Následně na něj můžete napsat recenzi a i on na vás. Pozor na to, že v Bangkoku je oficiálně AirBnB zakázané. My sami jsme sto nevěděli a až při vstupu do výtahu v našem domě, kde jsme byli ubytovaní, jsme si přečetli upozornění. V ubytování jsme zůstali a nikdo nic neřešil, ale není to moc příjemné. Tak jen tak pro informaci - nabídek najdete spoustu.

  • Couchsurfing.com - ubytování zdarma, hostitel má vždy recenze stejně jako ubytování, které poskytuje, měl by mít na svém profilu k dispozici fotografie. Zkušení hostitelé mají na profilu fotografie sebe, ubytování a často i aktivit, které vám jsou schopni zařídit v okolí domova či svých hostů, kteří u něj bydleli.

TIPY A DALŠÍ INFORMACE
  • Nedivte se, pokud po vás někdo bude chtít, abyste se při návštěvě toalety zouvali. Je to vcelku běžné i na nádražích. Jsou tam často náhradní pantofle, ale někdy také ne a v tom případě mi to nepřijde zrovna hygienické. Záleží na vás, jestli na WC půjdete nebo ne.

  • Při jízdě na skútru i kole buďte obezřetní, vnímejte své okolí. Cestování není vždy úplně bezpečné a nejlepší je se držet v krajním pruhu a jezdit opatrně. Nehod na skútru, ale i zranění chodců je v Thajsku spousta.

  • Dále doporučujeme mít při cestování na skútru nebo i při plánování nějakého výletu stažené offline mapy google nebo aplikaci maps.me.

  • Thajská kuchyně je jedna z nejlepších, které jsme ochutnali. Bez vyzkoušení několika jídel z Thajska určitě neodjíždějte. Pokud se bojíte pálivého, tak na to obsluhu upozorněte. Například phat thai je thajské národní jídlo.

  • V případě, že máte na ubytování v ceně thajskou snídani, tak nečekejte croissany, mléko s vločkama ani šunku. Pravděpodobně dostanete teplé jídlo, často i masité.

  • Ochutnejte kokosovou domácí zmrzlinu.

  • Nejsou povinná žádná očkování. Pokud bych měla přesto nějaké doporučit tak základ žloutenku A, B, tetanus.

  • Repelent si kupujte až v Thajsku (je účinnější než ty naše). Přes den jsme ho nikdy nevyužili, ale po večerech přišel vhod.

  • V asijských zemích je běžné potkávat na ulicích toulavé psy. Nevšímejte si jich a předejděte tak zbytečným problémům. V případě, že by vám přišel pes nebezpečný, tak se snažte pomalu vzdálit, ale bezdůvodně na vás nezaútočí.

  • Zásuvky mají často podobné jako u nás, ale bez vstupu pro uzemňovací kolík. Vyplatí se v Česku koupit univerzální adaptér a vozit ho s sebou na cesty pro jistotu.

  • Na mnoha místech uvidíte obrazy a plakáty s vyobrazením královské rodiny. Většina thajců královskou rodinu velmi uctívá a tak nikdy neukazujte nebo o ní nemluvte špatně.

  • Rozhodně doporučujeme cestovat s batohem a nikoliv s kufrem. Své zavazadla mějte vždy na očích a důležité a dražší věci u sebe. Stejně jako jinde je lepší na sebe neupozorňovat velkými obnosy v peněžence, drahými hodinkami apod.

  • Hlavním náboženstvím je budhismus. Do chrámů by ženy měly vstupovat se zakrytými rameny a koleny. U mužů se to z naší zkušenosti neřeší. Zouvat se před vstupem musí bez výjimky.






209 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comentários


Instagram

PayPal ButtonPayPal Button
bottom of page