OKRUH SRÍ LANKOU
Cestu po Srí Lance si můžete naplánovat samozřejmě dle sebe, podle toho, co preferujete a jak si váš pobyt představujete. Pro inspiraci vám přikládám naší třítýdenní trasu, která vedla Colombo-Galle-Tangalle-Udawalawe-Ella-Kandy-Negombo. Není potřeba si na výlety po těchto městech/místech shánět zprostředkovatele, vše najdete a všude dojedete sami s kapkou trpělivosti. Samozřejmě s řidičem či cestovkou bude vše pohodlnější, ale bude vás to stát daleko více peněz. Touto trasou projedete tak zřejmě nejznámější místa, která na Srí Lance jsou.
Máte více času? My vynechali město Dambulla, u kterého je známá hora Sygiria, dále město Anurádhapura, které jistě stojí také za navštívení a na druhé straně ostrova v Trincomalee naleznete pěkné pláže a možnost surfování podobně jako na jihu. Tím bych obohatila program, pokud tu možnost máte. Pokud ne, určitě se spokojíte s trasou, kterou jsme absolvovali my.
Kolik kde strávit času? Záleží samozřejmě na tom, čemu dáváte přednost - velkým městům, plážím či přírodě. Takže vám raději napíšu specifická místa, která by vás mohla zaujmout dle toho, co máte rádi. Nadšence treků a hor - oblast Ella a Nuwara Eliya. Milovníci pláží a surfování - jih ostrova mezi Galle a Tangalle (Mirissa, Unawatuna, Weligama beach) nebo okolí města Trincomalee. Turistická velká města - Colombo, Kandy, Negombo. Kam za slony? Národní parky Yala a Udawalawe.
Kdyby někdo plánoval absolvovat stejnou trasu a chtěl poradit, tak nám napište přes instagram a rádi poradíme :)
NÁŠ ITINERÁŘ NA TŘI TÝDNY
Colombo
1 noc, aklimatizace na místní klima, koho zajímá "vír velkoměsta" můžete se zdržet
Galle
4 noci, na jihu ostrova ať v Galle, Tangalle nebo mezi nimi ideální na pohodovou dovolenou
Tangalle
4 noci
Udawalawe
3 noci, pokud vám stačí vidět jen Národní park se slony a nepotřebujete žádný odpočinek, stačí vám i 1 noc, ale bude to více hektické
Ella
3 noci, pro milovníky hor a treků určitě doporučujeme zůstat déle
Kandy
3 noci, na prohlídku města a čajových plantáží bohatě stačí
Negombo
destinace výhodná kvůli blízkosti k letišti a klid na práci či plánování, rozhodně nevolit pokud prahnete po krásných plážích
VÍZA
První důležitá věc, která je potřeba před odjezdem včas vyřídit je vízum. Občané ČR musí mít povinně vyřízené turistické vízum, které platí po dobu 30 dnů. O vízum si zažádáte na www.eta.gov.lk, vyplníte veškeré své údaje, za jakým účelem sem jedete, zaplatíte i správní poplatek 35 USD a do tří dnů vám přijde vízum na email. Nemusíte si ho tisknout, ani ukládat v telefonu. Číslo víza se automaticky spáruje s číslem vašeho pasu, takže po předložení pasu celník hned vidí, zda máte či nemáte vízum vyřízené. Samozřejmé pro klid v duši si ho můžete vyscreenovat do telefonu, ale nemusíte se bát.
DŮLEŽITÉ je, abyste nikdy nežádali o vízum na jiné stránce než výše. Může se stát, že si zažádáte přes agenturu (v lepším případě), která víza vyřizuje jako zprostředkovatel a zaplatíte za něj například třikrát víc a ještě na něj čekáte týden. Pokud žádáte na poslední chvíli, tak to může být opravdu nepříjemná situace a mimo jiné není problém vízum vyřídit přímo po příletu na letišti u přepážky, kde se o ně žádá. Jediný rozdíl je v tom, že zaplatíte o 5 USD více a zřejmě se při větší řadě zdržíte. Takže pokud zapomenete, tak to raději nechte až na letiště a budete mít jistotu.
V letadle pak ještě dostanete kartičku, kde vyplníte podobné údaje jako jste vyplňovali při žádosti o vízum a odevzdáte při pasové kontrole celníkovi (s největší pravděpodobností se vás na nic ptát nebude). Pokud budete mít vízum a vyplněnou kartičku se všemi údaji, tak byste měli bez otázek projít dál. Kdo cestuje po více místech, tak napište adresu prvního ubytování - nikdo nebude kontrolovat, jestli tam skutečně bydlíte, ale s největší pravděpodobností budou chtít, abyste toto okénko měli vyplněné.
MĚNA A VÝBĚR Z BANKOMATŮ
Měnou jsou srílanské rupie (LKR), u nichž je kurz v přepočtu na české koruny následovně: 100 Rs = 13 Kč. Neplaťte dolary nebo eury, pokud to není nezbytně nutné, jelikož to pro vás není výhodné a přijdete o dost peněz. Pokud eura či dolary máte, tak si je vyměňte za rupie, ale opravdu pozor, ohlídejte si kurz, ať vás někdo neokrade. Nejlepší variantou je výběr rupií z bankomatu, zejména v případě pokud máte výběr v zahraničí zdarma. My máme kartu mBank a vybírali jsme u banky HNB vždy bez poplatku, jak ze strany české tak ze strany srílanské banky. Pozor jen na to, že je výběr někdy omezen částkou například 40 000 rupií, což je cca 5200,-. Pokud potřebujete více, zkuste vložit kartu znovu a udělat nový výběr a pokud ne, zkuste štěstí u jiného bankomatu či druhý den.
Ve větších obchodech, restauracích nebo i na nádraží můžete platit kartou. Hotovost mějte vždy u sebe, nevíte, kdy se vám bude hodit, ale není nutné u sebe zrovna tady, pokud nemáte potřebu utrácet tisíce denně, činit velký výběr. Při výběru čtěte pozorně, zda vám banka neúčtuje nějaký poplatek, pokud ano a přijde vám vysoký, tak jen ukončete výběr a nic se vám nestrhne.
DOPRAVA
O dopravě jsme se už několikrát zmínili v předešlých článcích a neradi bychom se opakovali. Každopádně zkusíme udělat takový stručný přehled, abyste věděli, jaké máte možnosti. Záleží také, zda cestujete přes cestovní kancelář či na vlastní pěst, protože pokud máte organizovaný zájezd s výlety, tak máte většinou cestu zařízenou a nemusíte si s tím lámat hlavu, v opačném případě se obrňte trpělivostí a dostanete se tam, kam potřebujete, na to se můžete spolehnout.
Autobus - červené, modré, růžové starší autobusy, velmi levná varianta, platí se během jízdy
Highway autobusy - klimatizované, jezdí na větší vzdálenosti, většinou dražší než vlak
Vlaky - většinou modré a červené vagóny, 1.-3. třída, do některých vlaků se dají i rezervovat místa, většinou je mezi třídami né tak velký cenový rozdíl, jízdenka se vždy kupuje předem a kontrola jízdenek probíhá až při výstupu z nádraží (neztraťte je během cesty). To, že si koupíte jízdenku např. do 2. třídy ještě neznamená, že si v ní i sednete. Tu jistotu máte jen v případě, že máte rezervovaná i místa.
Tuk tuk - vyplatí se na krátké vzdálenosti a v případě, že umíte dobře smlouvat
Uber nebo pick.me - aplikace přes které si hlavně v Colombu seženete levně odvoz (např. na letiště či nádraží), naše cesta letiště - centrum Colomba 300,-
Co se týče vyhledávání spojů, tak doporučujeme webové stránky www.rome2rio.com, kde jsme ovšem často nenašli spoje mezi menšími městy, takže jsem museli pátrat dál. Další variantou je zeptat se toho, u koho bydlíte - nejspolehlivější varianta nebo rovnou na nádraží s předstihem, spoje na kratší vzdálenosti jezdí téměř pořád. Takže buď budete mít štěstí a spoj vám pojede za dvě minuty nebo za patnáct. Pokud se nemáte koho zeptat, tak je ještě dobré využívat facebookovou stránku Češi a Slováci na Srí Lance. Je tam i hodně Čechů, kteří zde žijí a poradí vám se vším. My tuto stránku využívali právě na hledání spojů, kde mi vždy někdo ochotně poradil nebo jsem otázku na dané téma našla pod lupou.
INTERNET
Většinu z vás může zajímat internetové připojení, zda jsou veřejně přístupné wifi, popřípadě jaký je signál na wifi na ubytování. Co se týče veřejných wifi, tak těch je opravdu minimum, například ve fastfoodu, který jsme potkali pouze v Colombu, Negombu a Kandy. Jinak se musíte spolehnout buďto na wifi na ubytování nebo na mobilní data, která si můžete zakoupit.
Pokud opravdu potřebujete přístup k internetu, tak se vyplatí zakoupit u jednoho z operátorů SIM kartu s mobilními daty. Již na letišti nabízí několik operátorů turistické balíčky. Doporučuji operátora DIALOG, který má na Srí Lance opravdu dobré pokrytí. Pokud chcete ušetřit pár peněz a mít větší výběr z různých tarifů, tak kupujte SIM mimo letiště, jelikož tam vám budou nabízet jen balíčky pro turisty, které jsou dražší. Přesto vyšel balíček s 9GB dat na 160,- a mohli jste volat a psát na jiná srílanská čísla. V případě, že vám data dojdou, tak není problém si data dokoupit. Nemusíte jít přímo k operátorovi, mnoho obchodů nabízí toto dobíjení téměř na každém rohu.
Upozorňujeme na to, že balíček dat se vždy dělí na denní (8-12 hod) a noční (12-8 hod). Abyste si nemysleli, že máte 9 GB a nedivili se, že je v polovině dovolené nemáte. Ve všech případech u všech operátorů je to takto dělené. Takže doporučujeme si na noční data třeba stáhnout film, ať je nějak využijete. Vždy existuje telefonní číslo, na které zavoláte a přijde vám sms, kolik dat vám ještě zbývá a tak si je můžete průběžně kontrolovat. Nejvíce dat vám samozřejmě vezmou videa (Youtube, filmy apod.).
CENY
Setkáte se s tím, že vám i v obchodech, které jsou hned vedle sebe naúčtují za stejnou věc úplně odlišnou cenu. Často totiž místní prodavači zkouší a jelikož jste turista, tak vám naúčtují vyšší cenu, než je ve skutečnosti. Vy si však šikovně můžete před zaplacením spočítat, kolik máte zaplatit. Na většině výrobků je totiž vytištěna trvanlivost, datum výroby a u toho cena. Pokud cena není psaná například u pečiva či ovoce, je vždy lepší se zeptat, ať nejste překvapeni. Zkušeně jsme po čase takto ušetřili třeba 300 rupií za jeden nákup, kdy nám za nealko nápoje paní prodavačka naúčtovala dvojnásobek a my se ohradili, že na lahvích se píše něco jiného. V některých větších obchodech skenují přímo čárové kódy na výrobku, takže není třeba se obávat a vše je tak, jak má.
Pro představu pár cen (samozřejmě se mohou mírně lišit):
voda 1,5l - 13,-
cola 1l - 25,-
cesta vlakem Colombo-Galle (3 hod) - 25,-
cesta autobusem Galle-Tangalle (2,5 hod) - 13,-
oběd v místních uličkách - 40,-
oběd v lepší restauraci - 150-200,-
zmrzlina v KFC - 8,-
poslání pohledu do ČR - 5,-
pohlednice - 3,- pohlednice se slony - 32,- (v některých obchodech takto rozdělené)
chléb - 8,- máslo 250g - 32,- jogurt - 7,- tavený sýr - 35,- fetta sýr - 60,-
srílanská snídaně - 70,- večeře - 100,- (na ubytování)
pánský střih s umytím hlavy . 170,-
NÁKUPY
Nakupovat doporučujeme jak ve stáncích u silnic, tak v menších obchůdkách či marketech. Již jsme vás upozornili na hlídání si ceny, kolik za co platíte. Ve stáncích je velmi dobré ovoce a zelenina, můžete si vybrat, které se vám líbí, popřípadě vás prodavač obslouží a řeknete mu, čeho kolik chcete. Vše by mělo být v tomto případě na váhu, kdy si můžete taktéž zkontrolovat dle váhy, kolik máte platit. Pokdu samozřejmě prodavač nezadá jiný kód produktu. Například se nám stalo, že jsme za stejnou cenu koupili druhý den dvakrát více banánů než ten den první.
Neočekávejte, že v menších obchodech bude velký výběr mléčných výrobků. Pokud nenajdete větší market, tak v menších ledničkách naleznete plátkový či tavený sýr, máslo, jogurt a ochucená mlíčka, která mají skutečně dobrá. Na Srí Lance existuje přímo mlékárna Highland, kde vyrábějí své produkty, ovšem opravdu ve větším množství je naleznete jen v marketech. Upozorním na to, že pokud hledáte market přes mapu, tak se vám může stát, že naleznete supermarket, jdete na to dané místo, ale je to obchod velikosti naší jednoty na vesnici, ve které je od všeho něco a často zde nekoupíte třeba ani pečivo.
Na nákup pečiva je šikovné auto, který objíždí městečka a hraje z něj skladba Pro Elišku, takže i když jste hodně vzdálení, tak na dálku slyšíte, zda se k vám vůz přibližuje či ne. Mají zde čerstvé pečivo, na které z obou stran vidíte a můžete si vybrat, co je libo. My si oblíbili kromě chlebu, sladké rohlíky či rolky s párečkem uvnitř. Často mají pečivo plněné a tradičně je to nějaká super pálivá směs, takže pozor při výběru. Prodávají i větší kusy buchet například s kandovaným ovocem, které jsou také výborné, pokud máte chuť na něco sladšího.
Alkohol koupíte v obchodech, na kterých jsou často mříže a vypadá tak "pochybně", ale časem zjistíte, že tak vypadají všechny obchody s alkoholem. V Kandy jsme ve větším marketu i narazili na obchod bez mříží, který vypadal jako u nás, akorát jste si o alkohol museli říct a být obslouženi. Doporučujeme pivo Lion a srílanský rum, co vidíte na obrázku. Dělají ho v různých velikostech, tak ho můžete dovízt domů i jako suvenýr.
Když budete trpělivý, tak při průchodu rušnější ulicí, najdete a nakoupíte vše, co potřebujete.
STRAVOVÁNÍ
Záleží na tom, jak dostupné máte obchody, popřípadě možnost zakoupení snídaně či večeřě. My jsme se většinou nasnídali a pak měli větší jídlo až na večeři. Na výletech a v tom vedru jsme většinou měli vždy při sobě ovoce, sušenky a vodu a přežili jsme na tom, než jsme dorazili domů. Nebo jsme navštívili nějaký pouliční stánek či místní podnik, kde jsme si za 50,- dali rýži buďto se zeleninou nebo s kuřecím.
Na snídani jsme většinou měli toustový chléb s máslem a marmeládou nebo jiné pečivo, buďto sladké a nebo chléb, k tomu nějaké to ovoce a čaj. Není však nad pravou srílanskou snídani. Vyzkoušeli jsme místní domácí jogurt, hoppers (což jsou takové vypoulené tenké palačinky), palačinky s kokosovo-medovou náplní, roti (chlebové placky, které se jí se vším možným), ovoce a tak dále, je opravdu vydatná. Srílanská večeře je také k nezaplacení, na večeři v Tangalle asi nikdy nezapomeneme, kdy jsme dostali doslova přeplněný stůl a mohli vyzkoušet všechno tradiční jídlo s tím, že jsme poprosili, aby bylo opravdu nepálivé (a i tak pálilo).
Na jídle tu můžete opravdu ušetřit spoustu peněz a nám se osvědčilo, že levnější podniky podávají kolikrát chutově lepší jídla, než ty dražší. Jelikož v klasických "evropsky" vypadajících restauracích, jste to jídlo dostali sice vizuálně lépe naservírované a v hezčím prostředí ale stálo několikanásobně více a to bylo pro nás zbytečné. Samozřejmě, kdo si chce Srí Lanku užít v luxusu, tak se najíte i tak za dobrou cenu a budete to mít se vším servisem. Když jsme u toho servisu, tak si většina lepších podniků účtuje 10% servis charge, takže nemusíte již žádné dýško dávat.
Ze sladkostí vřele doporučujeme sušenky NICE (kokosové v modrém obalu), chutnají jako hodně dobrý BeBe sušenky. Ovoce nám chutnalo snad všechno až na Woodapple neboli dřevěné jablko (měli jsme z něj smoothie a to nešlo vypít) a Aleš se zatím moc neprokousal k papáje, ale já jí mám moc ráda. Jinak se nám snad nestalo, že bychom dostali něco "hnusného" jak vizuálně, tak chuťově. Takže, co můžete, tak ochutnejte, akorát pozor na tu pálivost. Já nejsem moc na mořské plody, tak jsem je nijak nevyhledávala, ale Aleš si je dal v jídelně nebo i na pizze a pochutnal si. Milovníci mořských plodů si tu určitě pochutnají.
UBYTOVÁNÍ
Tip hlavně pro cestovatelé na vlastní pěst. Pro ty, kdo ještě necestovali v Asii nebo lépe řečeno se nehli z Evropy. Nebuďte tak naivní jak jsme tu z počátku byli my a řiďte se heslem "Důvěřuj, ale prověřuj." Ať máte ubytování zařízené jakkoli, vždy mějte telefonní číslo (aktivní), adresu ubytování, potvrzení o platbě, pokud už jste ubytování platili, vyfocený seznam služeb, který by měl být v ceně, popřípadě pokoj, který jste si například na webových stránkách vybrali či zaplatili.
Vždy vybírejte ubytování, na které jsou psané už nějaké recenze a ty si pečlivě přečtěte. Ujistěte se předem, že nebude žádný problém a raději se zeptejte, pokud si u něčeho nejste jistí. V případě, že máte ubytování přes AirBnb a hostitel vám neodepisuje na zprávy, tak ubytování zrušte, nahlašte a zařiďte si nové. Vyhnete se tak spoustě nepříjemnostem na místě.
Musím opět zdůraznit naší zkušenost s podvodníkem, který měl jak na Airbnb, tak na Bookingu ubytování, u něhož byly recenze a přesto ubytování neexistovalo. Pokud je to možné, tak si vybírejte takové ubytování přes Booking, které si nevyžaduje platbu předem. Přes Airbnb se následně můžete vyžadovat vrácení peněz na základě nahlášení podvodného hostitele.
Možností máte hned několik, tady je několik nejvyužívanějších:
Booking.com - velmi známá stránka zejména s hotely a penziony, v některých destinacích mnohdy dražší ubytování než přes Airbnb, ale opravdu to není pravidlem. Zprostředkovatelem je společnost Booking.com, která o rezervaci ubytování informuje příslušný hotel. V případě, že potřebujete nějaké informace, posun příjezdu apod. Tak není problém přes tuto stránku napsat zprávu a z daného ubytování vám odepíší. Je to zřejmě největší jistota.
Airbnb.com - hostitelé nabízejí svůj dům, byt či pokoj přes tuto stránku, je to pojistka jak pro hostitele, tak pro hosta, kdy peníze putují přes tuto společnost. Vždy je nutné uskutečnit platbu a následně napsat pár slov hostiteli, který musí váš pobyt schválit a měl by vám odepsat. Můžete se ho zeptat na cokoliv a měl by vám být nápomocný. Následně na něj můžete napsat recenzi a i on na vás.
Couchsurfing.com - ubytování zdarma, hostitel má vždy recenze stejně jako ubytování, které poskytuje, měl by mít na svém profilu k dispozici fotografie. Zkušení hostitelé mají na profilu fotografie sebe, ubytování a často i aktivit, které vám jsou schopni zařídit v okolí domova či svých hostů, kteří u něj bydleli.
PÁR TIPŮ NA ZÁVĚR:
Účinnější repelenty koupíte až na Srí Lance (drogerie, supermarkety i menší obchody), účinné jsou i vonné tyčinky přímo proti moskitům (několikrát nám je hostitelé dávali do pokoje), fenistilem či něčím proti alergii (pro citlivé) určitě nic nezkazíte
Moskytiéra (pokud ji máte k dispozici na ubytování, neváhejte se jí použít, je skvělá i proti hloupým mouchám, které vás nenechají spát)
Skládací nožík (na chléb nebo rajče, ten se bude vždycky hodit) a deštník (nám pršelo tak minimálně ob den a nikdy nevíte, kdy to přijde)
Dlouhé rukávy (pokud víte, že půjdete vyšší trávou a nechcete přijít domů s dalším návštěvníkem)
Nevěřte předpovědi počasí - nám hlásili každý den déšť od rána do večera a když už pršelo tak během odpoledne z ničeho nic (září-říjen)
Adaptéry do zásuvek (britské), několikrát se nám stalo, že nebyly zdířky hranaté, ale kulaté (většinou vám dají adaptéry, do kterých pasují ty vaše)
Pitný režim a láhev vody vždy s sebou (vzhledem k vlhkému ovzduší nemáte takovou potřebu pít, pak se vám může stát, že dostanete snáz úpal nebo vás po zbytek dne bude bolet hlava)
Pár slovíček jako ahoj/dobrý den, děkuji nebo nashledanou se vám bude hodit a srílančanům to vykouzlí úsměv na tváři
Fotografovat se zády se sochou Buddhy berou jako urážlivé
Je ohleduplné, pokud chodíte více zahalení (zejména dámy), tím máme na mysli, nechodit v minišatech či kraťáskách a tílku, mně se to osvědčilo a cítila jsem se dobře
Doufáme, že vám naše tipy pomohou a usnadní cestování po Srí Lance.
Užijte si cestu :)
vybrali jste pro tento blog dobrou fotku, ale dokonalost se neomezuje a můžete vylepšit svůj obsah. procházejte stránky níže a dozvíte se toho hodně
https://fixthephoto.com/travel-photography-tips.html