Na Malajsii jsme měli jen dva týdny a chtěli jsme toho stihnout, co nejvíce. Jelikož je to poměrně drahá země, tak jsme plánované destinace jako Perhetian Islands nebo ostrov Tioman vynechali, i tak je ubytování i stravování dost nákladné a ráj na ostrovech jsme si tedy nemohli dovolit. I když následně navštívený Singapur vám teprve ukáže, co znamená slovo drahý. Pokud se však chystáte jen do Malajsie, tak určitě nevynechejte Borneo a zmíněné ostrovy, kam se nám snad podaří jednou vrátit.
ITINERÁŘ NA DVA TÝDNY + KONEČNÁ ZASTÁVKA SINGAPUR
Kuala Lumpur
5 nocí, někomu může stačit jeden celý den, záleží na prioritách, určitě zde je co dělat, ať už se to týče památek, luxusního centra, přírody nebo nočního života
Tanah Rata/Brinchang
4 noci, rizikem je počasí stejně jako v Taman Negaře, proto bych pro jistotu volila více než 2 celé dny jako my, i když jsme měli zrovna na počasí celkem štěstí
Taman Negara
5 nocí, hodně turistů si objednává balíčky 3D/2N a podobně, což znamená 3 dny a 2 noci v džungli, my jsme je trávili na pokoji, ale i tak jsme měli každý den, co dělat i bez objednaných tours
Singapur
4 noci, pro šetřílky nic moc zastávka, možná jsme čekali i něco víc podle toho, co jsme o Singapuru slýchávali, takže zase záleží, ale pokud jste si zamilovali Dubaj tak si Singapur zamilujete taky
CESTA Z LETIŠTĚ DO CENTRA KUALA LUMPUR
Letěli jsme z Colomba přímo do Kuala Lumpur, kam jsme přiletěli v brzkých ranních hodinách, takže nám nezbylo nic jiného než si zavolat Grab, který nás dovezl za poměrně slušnou cenu až na ubytování. Autobusem cesta trvá do centra KL asi hodinu a je to nejlevnější varianta. Pak jezdí ještě vlak, ale co jsem se já tenkrát dívala, tak pokud nejedete sám, tak se vám více vyplatí určitě Grab. Takže více méně záleží v jakou dobu dorazíte a co za daných okolností pro vás bude nejvýhodnější.
INTERNET
Na letišti byl dobrá wifi a bez problému jsme si tedy zavolali Grab aniž bychom museli koupit dražší balíček dat se SIM na letišti. Ve většině zemí je to tak, že na letišti je daleko větší cena a i omezená nabídka datových balíčků, než když si zajdete třeba druhý den ve městě do obchodu. Je dobré se zase informovat dopředu, jaký operátor má dobré pokrytí nebo u koho je balíček nejvýhodnější. Aleš si koupil balíček se SIM v nákupním centru u oranžového stánku uMobile, kde jsme potřebovali, tak internet fungoval bez problému, i když jsem přes hotspot byla připojená i já. Pokud nejste vášnivý mobilmani, tak pro jednoho v případě nouze nebo nefunkčnosti wifi bohatě stačí.
VÍZA
Pro občany České republiky je platný bezvízový vstup po dobu 90 dnů. Mějte pro jistotu připravenou zpáteční letenku nebo alespoň vyscreenovaný itinerář další letenky (při odletu ze Srí Lanky po nás zpáteční letenku z Malajsie chtěli).
MĚNA A VÝBĚR Z BANKOMATŮ
Měnou je malajský ringgit cca 6,-. Určitě není výhodné si v Česku měnit koruny za euro nebo dolary a pak následně měnit v Malajsii za ringgity. Doporučila bych stejně jako zatím i v ostatních zemích vyběr z bankomatu (pokud máte výběry v zahraničí bez poplatku a banka vám dává dobrý kurz). Doporučujeme například kartu Revolut. Obtížnější už je najít bankomat, který vám nedá poplatek za výběr - nejde o poplatek vaší banky, ale tou od které vybíráte peníze. Běžně se ani nezobrazí kolik poplatek je, jen se vás zeptá, zda souhlasíte s poplatkem či nikoliv. My jsme vybírali u HSBC banky, takže tu můžeme doporučit. Jinak máme zkušenost s tím, že se na většině míst dalo platit jenom hotovostí, pokud se nebavíme o nákupních centrech a podobně.
DOPRAVA
O dopravě v Kuala Lumpuru jsem psala v dřívějším článku přímo o KL. Co se týče další dopravy, kterou jsme absolvovali, tak se jednalo pouze o dopravu autobusovou. Byla to nejlevnější varianta. Autobusy v Malajsii jsou stavěné na dlouhé přejezdy - né vždy je součástí WC, ale řidiči staví i na občerstvení. Sedadla jsou široká, polohovatelná, oproti našim autobusům opravdu překvapení. Jediné na co si dát pozor je klimatizace! Opravdu se pořádně oblečte nebo si vemte dostatek oblečení do batohu s sebou, klidně i spacák. Stane se vám to, že budete připravení a v autobusu bude dobře a pak jednou nebudete nic mít a bude tam jak v mrazáku. Kvůli mrazivému přejezdu KL-Singapur jsme měli první dva dny v Singapuru v posteli.
Samozřejmě jako i v jiných státech existují agentury, které vám všechny transporty zprostředkují, ovšem za velmi tučný peníz. My jsme se snažili vše zařídit sami a ušetřili jsme tím dost peněz, alespoň co se týče toho cestování. Když si totiž srovnáte jízdenku normálním autobusem s minivanem, kde jste namačkaní jeden na druhém a ještě máte kolena vražená v sedadle před vámi, tak jste fakt rádi, že jedete tím autobusem.
Kuala Lumpur-Cameron Highlands
Odjezd autobusů je z nádraží Terminal Bersepadu Selatan. Dá se sem dostat městskou dopravou nebo opět Grabem. Je to obrovské nádraží, kde se dají zakoupit jízdenky u mnoha přepážek a nebo přijdete s online zakoupenou jízdenkou a jen si jí u zelené přepážky s nápisem boarding pass vyzvednete. My jsme si jízdenku zakoupili pro jistotu předem, ale bylo v autobuse pár volných míst, takže se to dá risknout. Jeli jsme se společností C.S. Travel a tuším, že do CH jezdila během dne ještě jedna společnost - ceny byly stejné. Přijedete do centra Cameron Highlands Tanah Rata, kde je buďto spousta taxíků, ale i malé autobusové nádraží, odkud jezdí autobusy. My bydleli v malém městečku vedle - Brinchangu, takže jsme nasedli na minibus, který nás dovezl až tam za 2 RM.
V autobuse se nemohlo jíst a bylo to přísně hlídáno. Nebyl tam ani záchod. Takže doporučujeme se před odjezdem najíst a dojít si na záchod. Cesta ale nebyla nijak extrémně dlouhá a řidič udělal zastávku u záchodů, kde bylo i občerstvení. Byli jsme také upozorněni na to, že občas někdo při stoupání do CH zvrací, takže kdo má slabý žaludek, tak vzít kinedril.
Cameron Highlands-Taman Negara
Nejjednodušší cesta do národního parku Taman Negara byla zase autobusem. Tentokrát to byl však minivan, ale zjistili jsme, že na tom malém nádraží v Tanah Rata nabízejí také jízdenky do Taman Negara, ale žádné velké autobusy přímo tam, kde nás vysazoval minivan jsme neviděli, takže je možné, že je v tom nějaký háček. Pokud máte čas a můžete riskovat, čas odjezdu popřípadě i den, tak to zkuste. My prostě vsadili na jistotu, protože na webovkách nám to ukázalo jedinou možnost a cena byla přijatelná. Jeli jsme jen ve čtyřech a řidič nám opět zastavil na občerstvení a záchod během cesty. Odjezd jsme měli od cestovky Eco Cameron Travel and Tours. Dovezli nás až přímo k odjezdovému místu lodi do Kuala Tahan, což byla velká výhoda a v ceně už máte zaplacenou loď.
Kuala Tembeling-Kuala Tahan (centrum Taman Negara)
V Kuala Tembeling je potřeba zakoupit jízdenku na loď, pokud jste ji neměli již v ceně jízdenky z odjezdového místa jako my (radši zkontrolujte, ať to neplatíte dvakrát). Dále fotografickou licenci, za každou kameru včera telefonu se platí 5 RM. Hodně turistů to dělá tak, že řekne, že žádný foťák nemá, protože se to nebude kontrolovat a opravdu se to nekontrolovalo. Ale přece jenom to není tolik peněz, aby si pak člověk náhodou vysloužil pokutu. Takže jsme zaplatili za náš Nikon a Gopro, dostali na to krásný doklad, který byste měli mít vždy u sebe. Vyplnili osobní údaje na malý kus papírku a mohli už jen čekat na odjezd lodi. Ta odjíždí každý den pouze jednou, a to v 13:30, je tedy nutné jí stihnout. Počet lidí si myslím není omezen, podle toho kolik jich je, tak tolik vypraví lodí. Je to organizované cestovní kanceláří HAN Travel, která vám už na místě nabídne spoustu výletů, treků a podobně.
Všimněte si na té fotce, jak Alešovi hezky popletli jméno - Alex Hajcak :D
NEMUSÍTE JET NUTNĚ LODÍ - NENÍ TO JEDINÁ MOŽNOST. I když se všude většinou píše, že jediná možnost, jak se dostat do Kuala Tahan je loď, tak to není pravda. Stejně jako jezdí lokální bus z KT do Jerantutu, tak jezdí i zpět. Každopádně jízdu lodí doporučuju, je to velký zážitek a já bych ho určitě za hodinu v autobuse nevyměnila.
Autobusy Kuala Tahan-Jerantut jezdí v 10 a 17 hod. Autobusy Jerantut-Kuala Tahan v 8 a 15 hodin. Někde jsem četla dotaz, jestli se nevyplatí bydlet v Jerantutu a jezdit to tím autobusem a logicky když vidíte ty časy, tak se to opravdu nevyplatí. Jízdenka stála pro jednoho 7 RM.
Taman Negara-Kuala Lumpur
V Taman Negaře máte opět milion nabídek, jak se dostat všude možně po Malajsie přes cestovní kancelář a tím jsou ceny transportu opravdu raketové. My jsme věděli, že přímo z Kuala Tahan jezdí do vedlejšího města Jerantutu lokální autobus a z Jerantutu už pak chytnete normální autobus například do Kuala Lumpuru, kam jsme chtěli my. Co se týče odjezdu lokálním autobusem, tak na to jsme se ještě pro jistotu poptali na ubytování a bylo to skutečně bez problému.
Takže nejlevnější návod je vzít si autobus Kuala Tahan-Jerantut, Jerantut-Kuala Lumpur a nebojte, fakt se nejde ztratit. Kuala Tahan je maličká vesnička a v Jerantutu vám to jede z toho samého nádraží.
Zakoupení e-jízdenek přes server www.BusOnlineTicket.com - vše proběhlo v pořádku, vždy jsme u přepážky na nádraží ukázali e-ticket a na základě toho jsme dostali jízdenku, která byla později až po nástupu do autobusu zkontrolována. Součástí bylo i předem rezervované sedadlo.
TOURS V CAMERON HIGHLANDS A TAMAN NEGAŘE
Všude po příjezdu do Tanah Rata, ale už i Kuala Tembeling, kde budete čekat na loď uvidíte spoustu nabídek na výlety, vícedenní treky a podobně. Pokud chcete ušetřit peníze, protože to nejsou zrovna nejlevnější aktivity, tak si nastudujte letáčky více agentur a také se podívejte na internet na obrázky míst nebo zkušenosti ostatních. Samozřejmě se každému líbí něco jiného, ale někdy opravdu cena výleta neodpovídá zážitku, který z něj máte nebo lépe řečeno, co za ty peníze dostanete. Někdy ale také nemáte jinou možnost, protože bez tour byste se na dané místo nedostali.
My jsme v Cameron Highlands využili půldenní tour, kdy jsme šli džunglí a hledali jsme Rafflesii - sami jí nenajdete, agentury mají vytipovaná místa, kam ráno před vaším výletem hledají květy a poté informují vašeho průvodce, kde je najdete. Takže pokud chcete největší květ na světě vidět, tak nemáte jinou možnost. Pak jsme si už odvážně všechno zorganizovali sami, vždy je důležité se držet cesty, mít dostatek vody a pečlivě nastudovanou cestu.
To platí i na treky v Taman Negaře, kde nám přišli daleko lépe značené. V Cameron Highlands jsme narazili občas na nějaký fáborek, který tam nějaký hodný turista dal. Jinak jsme pak využili jednoho výletu, který zařizovalo přímo naše ubytování (požádali jsme o zaslání nabídky předem a tak jsme mohli ceny porovnat už při příjezdu) a to k vodopádům Lata Berkoh. Opravdu ve výsledků záleží, kolik peněz chcete utratit a nebo naopak ušetřit. Setkali jsme se s lidmi, kteří měli zaplacený komplet balíček na obě místa i s celodenními programy, ale opravdu vzhledem k cenám, které jsme viděli, je to opravdu moc.
CENY
Nám osobně přišlo v Malajsii draho, paradoxně nejlevněji jsme se stravovali v Taman Negaře, kde každý nadává a hodně lidí píše, jak je to tam strašně předražené. Něco jsme si nakoupili v KL takže přes den jsme měli do čeho kousnout a ráno jsme měli levnou, ale vydatnou snídani u nás na ubytování a večer jsme chodili na jednu z plovoucích restaurací. Oba dva jsme měli plnohodnotné a dobré jídlo i s pitím za pár korun. Asi jsme byli na jiném místě než ty ostatní nebo nevím. Každopádně třeba v Kuala Lumpuru jsme si vařili a i v supermarketech nám přišly ceny dost vysoké, hlavně co se týkalo mléčných výrobků. A velmi upozorňuju na to, že koupi piva si v Malajsii rychle rozmyslíte, protože lahev piva v supermarketu vás vyjde na 60,- až 80,- když si vyberete ty nejlevnější. Naopak překvapivě levné byly například menu v McDonaldu.
UBYTOVÁNÍ
Možností máte hned několik, tady je několik nejvyužívanějších:
Booking.com- velmi známá stránka zejména s hotely a penziony, v některých destinacích mnohdy dražší ubytování než přes Airbnb, ale opravdu to není pravidlem. Zprostředkovatelem je společnost Booking.com, která o rezervaci ubytování informuje příslušný hotel. V případě, že potřebujete nějaké informace, posun příjezdu apod. Tak není problém přes tuto stránku napsat zprávu a z daného ubytování vám odepíší. Zatím jsme nikdy neměli problém. Důležité je si zkontrolovat, co vše je v ceně, popřípadě jestli se nepřičítá k ceně nějaká daň nebo poplatek, abyste pak nebyli překvapeni.
Airbnb.com- hostitelé nabízejí svůj dům, byt či pokoj přes tuto stránku. Je to pojistka jak pro hostitele, tak pro hosta, protože peníze "putují" přes tuto společnost. Vždy je nutné uskutečnit platbu a následně napsat pár slov hostiteli, který musí váš pobyt schválit a měl by vám odepsat. Můžete se ho zeptat na cokoliv a měl by vám být nápomocný. Následně na něj můžete napsat recenzi a i on na vás.
Booking i Airbnb v Malajsii bez problému.
Couchsurfing.com- ubytování zdarma, hostitel má vždy recenze stejně jako ubytování, které poskytuje, měl by mít na svém profilu k dispozici fotografie. Zkušení hostitelé mají na profilu fotografie sebe, ubytování a často i aktivit, které vám jsou schopni zařídit v okolí domova či svých hostů, kteří u něj bydleli.
DALŠÍ DOPORUČENÍ:
Dlouhé nohavice a vysoké ponožky, jak v Cameron Highlands, tak v Taman Negaře. Pokud půjdete po přírodních a vlhkých cestách, tak vás přisátí pijavic nemine.
Dostatek vody vždy s sebou - obzvlášť pokud jste zvyklí i za normálních "českých" podmínek hodně pít, tak tady budete pít dvojnásob.
Repelent se bude hodit, ale se štípanci jsme neměli velký problém.
Pokud plánujete dlouhý výlet, tak si zjistěte, kdy se stmívá, ať se stihnete vrátit za světla zpět.
Stáhněte si aplikaci maps.me, kde jsou vyznačené treky, ale i místa, která by se vám při plánování výletů mohla velmi hodit.
Když se setkáte s nějakým zvířetem v bezprostřední vzdálenosti, tak si ho nehlaďte ani ho nekrmte. Mluvím především o makacích, kteří by vás také mohli pokousat a pokud nejste očkováni, tak vás čekají nepříjemné vakcíny. Stává se to opravdu velmi často, tak se tomu vyvarujte.
V Taman Negaře nejsou bankomaty! Nutné mít dostatek hotovosti.
Do národního parku musíte z vesničky přejíždět na druhou stranou lodí, vždy tam někdo s lodí je a vezme vás na druhý břeh za 1 RM.
Připravte se na to, že se v TN budete potit, i když se nebudete hýbat, je tam opravdu vysoká vlhkost a časem si zvyknete, že jste prostě permanentně mokří. A když se vydáte v Cameronech na trek, tak je to stejné.
Snad vám naše tipy budou užitečné a užijte si vaší cestu Malajsií.
Tady si ještě na závěr můžete přečíst, proč nekrmit opice.
Comments