Z Kostariky jsme dorazili na letiště v Bogotě až v nočních hodinách, ale věděli jsme, že zde funguje Uber (nelegálně), a tak bychom se snad měli bez problému dostat na hostel. Řidič se nám polovinu cesty snažil vysvětlit, co bysme museli dělat a říkat, kdyby nás zastavila policie, a tak jsme upřímně doufali, kdykoliv jsme v Kolumbii Uber využívali, že k tomu nedojde. Každopádně nám to stálo za to, protože je to pro turisty nejbezpečnější, nejrychlejší a často i jedna z nejlevnějších možností dopravy, pokud potřebujete přes celé město nebo se někam dopravit v nočních hodinách. Počínaje Kolumbií jsme si taky začali "užívat" hostelové prostředí.
Snídaně na hostelích byly hodně střídmé, jako holka jsem se z takové porce sotva najedla, a tak jsem litovala všech chlapů kolem mě, kteří dostali čaj, míchaná vajíčka, tak ze 2 vajec a plátek jablka. Takže jsme časem zjistili, že se kolikrát vyplatí si nakoupit a hledat si ubytování bez snídaně, protože se stejně nenajíte. Jedna z výhod hostelů však byla, že lidé byli poměrně komunikativní a tak jsme se často dozvěděli spoustu informací, jak o zemi, ze které pocházeli, tak i o místech, která navštívili. Druhá věc je, že byli často svým způsobem zvláštní, a naše životní filozofie, když to tak nazvu, byla úplně odlišná.
Bogota je typické hlavní velké město v Jižní Americe, kde vás místní upozorňují, abyste jakýmkoli způsobem neupozorňovali na drahý fotoaparát, telefony, šperky apod. a i přesto si všichni všimnou, že jste turisté a není divu. To samé radíme po naší návštěvě i my, ať si můžete procházku městem užít bez obav a navštívit například historickou čtvrť La Candelaria, kde bylo město založeno. Součástí této čtvrti je také Katedrála Neposkvrněného početí na Bolívarově náměstí - Plaza de Bolívar, jenž dává poctu vůdci válek za nezávislost jihoamerického kontinentu. S Bolívarovým jménem se setkáte snad v každé zemi Jižní Ameriky, pojmenovávali po něm snad vše, co šlo, v Bogotě také známý park.
Nejslavnějším muzeem v Kolumbii je Muzeo del Oro (Muzeum zlata), kde můžete vidět největší výstavu zlatých artefaktů na světě. Pro ty, kteří muzea moc nemusí, doporučuje procházku po okolních ulicích centra, kde můžete často narazit na kolumbijský street art. Pokud vás zajímají ty nejslavnější umělci, tak jistě uvítáte Graffiti tour, která se často pořádá zdarma několikrát za den a je časté, že turisté na konci tour přispějí pár korunami svému průvodci. Na možnosti free tour vám přidám odkaz do tipů v dalším článku.
Oproti jiným místům, které jsme před tím na své cestě navštívili byla Bogota jedna z prvních ve vyšší nadmořské výšce, konkrétně ve 2 600 m.n.m., a jelikož se tady zdržíte na pár dní, tak je poměrně časté, že ti, kteří na výšku nejsou zvyklí, z počátku bolí hlava a cítí se unaveně. Je pravda, že nás hlava mírně bolela, ale co mně dalo teprve zabrat, byl výlet na Monserrat, který je ve výšce 3 100 n.m. Vyveze vás nahoru lanovka během chvilky a potom, co jsem vylezla ven z lanovky se mi začala hrozně motat hlava a nebylo mi dobře. Po nějaké době se to zlepšilo a tak jsem si naštěstí mohla užít pohled na celou Bogotu. Na vrcholu hory je historický kostel, svatyně a nechybí ani stánky prodávající suvenýry, jídlo nebo čaj z lístků koky, který pomáhá na nevolnost z nadmořské výšky
Bogota nás přivítala chladným a deštivým počasím, a tak jsme se těšili do tepla. Každopádně přes upozronění na bezpečnost se nám Bogota líbila ve srovnání s jinými hlavními městy, které jsme navštívili. Škoda, že nám nevyšlo lepší počasí, ale i tak to stálo za to. Teď už nás čeká několikahodinový přesun autobusem jižně od Bogoty a snad se máme na co těšit.
Comentarios