Na Indonésii jsme měli tři týdny a vzhledem k tomu, že se skládá z vekého množství turisticky zajímavých ostrovů, tak jsme si museli vybrat, které navštívíme. Naplánovali jsme dost nabitý program na Jávě a přesun na Bali, kde to bylo trochu volnější. Na obou ostrovech se dalo strávit mnohem více času, ale i ostatní ostrovy stojí určitě také za shlédnutí. Za nás při větších časových možnostech zařadit ještě Sumatru. Na Jávě nejsou tak zvyklí na turisty, čemuž vypovídají na mnohých místech i velmi nízké ceny, naopak Bali je velmi turistické, což někomu může vadit - je to takový dovolenkový a surfařský ráj, ovšem dá se od toho turismu odjet třeba na severní část. Nejvíce turistů je v okolí Kuty/Jimbaranu a Ubudu. Můžete naplánovat také výlety na okolní ostrovy Lombok nebo Flores.
ITINERÁŘ NA TŘI TÝDNY
Jakarta
2 noci, dle nás není důvod, proč se zde více zdržovat, jeden den na to, jak se žije v hlavním městě delší procházkou po okolních ulicích bohatě stačí
šílená doprava a je zážitek se dostat i na vlakové nádraží
Yogyakarta
2-3 noci, zde pokud můžete určitě zůstat déle, líbilo se nám tu, lidé velice příjemní, nízké ceny, různé možnosti a pobyt pak není tak hektický
Probolinggo (Mt. Bromo)
1-2 noci, ubytování je v blízkosti Broma poměrně drahé a pokud tak nemáte moc času ani peněz (výlet na Bromo je poměrně nákladný), tak se nemusíte déle zdržovat, k večeru sem dorazíte a ráno po výletu můžete po snídani vyrazit na vlak
Banyuwangi
3 noci, ideální výchozí bod pro návštěvu sopky Kawah Ijen, návštěvu pláží, vodního rezervoáru, šnorchlování, trocha odpočinku po tom všem přejíždění
Ubud
4 noci, ideální výchozí místo pro objevování vnitrozemí, na skútru se dá dostat na spoustu míst jako jsou chrámy, vodopády, rýžové terasy a podobně, stejně tak je mnoho vyžití v samotném Ubudu
Kuta
4 noci, pro milovníky pláží a surfu Kuta a okolní městečka ideální místo, podél pobřeží řada pláží s bary, surf školami a obchody, můžete ale na skútru vyrazit i do Ubudu nebo na chrámy v okolí
Jimbaran (Bukit Peninsula)
4 noci, objevování Bukit Peninsula, skryté a né tak přeplněné pláže, paddleboard, relax
DOPRAVA
Trajekt Jáva - Bali
Zvolili jsme levnější variantu, jak se dostat na Bali, a to trajekt.
Zakoupíte si kartu, na kterou si dobijete peníze, a poté zakoupíte jízdenky (je stanovené minimum, takže vám na ní pravděpodobně i něco zbyde).
Trajekt by měl jet cca 30-45 minut, žádné občerstvení, turecký záchod.
Dojede do Gilimanuku, kde bude spousta taxikářů (pokud vás je více, tak se vám může vyplatit, v našem případě byly nabídky moc vysoké).
Autobusové nádraží je kousek od přístaviště, žádné oficiální jízdenky, a tak je nutné smlouvat (my jeli 70,- za osobu).
Vlaky
Po Jávě na delší trasy jedině vlakem - stoprocentně pohodlnější a příjemnější cestování než autobusem, ve kterém je běžné jíst, kouřit, a tak se taková cesta může stát nekonečnou.
Jezdí relativně na čas.
Rezervace jízdenek a sedadel funguje skvěle online, na zastávce se vždy vymění za boarding pas (buďto na přepážce nebo jsou často automaty, do které se zadá ID jízdenky a tiket vyjede).
Jsou tři třídy, někdy jezdí vlak jenom se třetí třídou, někdy zahrnuje všechny (1.třída - nevyzkoušeli jsme, ale 2. byla na 8hodinovou jízdu absolutně dostačující, 2.třída - klimatizace, dvojsedadlo, zásuvky, 3. třída - ventilátor, který někdy nefunguje, dvě dvojsedadla proti sobě, zásuvky).
Vlakem prochází stewardi, kteří nabízí občerstvení či polštář.
Turecký záchod, nic extra, ale aspoň něco (mezi třídami žádný rozdíl).
Daleko levnější než letecká doprava a sice dražší, ale pohodlnější než autobusová.
Rezervovat dopředu mohou být vyprodané!
Jízdenky lze zakoupit přes www.tiket.com.
Autobusy/minivany
Autobusy je dobré se přepravovat na Bali, například pokud cestujete z Jávy (Gilimanuk-Denpasar).
Jsou to místní autobusy, takže lidé v nich jí, kouří, často si řidič pouští nahlas hudbu apod.
Místa na nohy bylo velmi málo, jeli jsme s krosnou a měli jsme, co dělat, abychom se na dvojsedadlo vůbec vešli.
Jízdenku jsme neviděli a byla snaha nás několikanásobně natáhnout, takže ideálně aspoň orientačně vědět, kolik má cesta stát.
Jízdu minivany zprostředkovávají agentury, například trasa Ubud-Kuta, cesta je pohodlnější a rychlejší, ale logicky dražší .
Grab nebo Gojek/taxi/pouliční "vozíky"
Pokud někam spěcháte nebo se potřebuje dopravit z nádraží na ubytování a podobně, tak jednoznačně doporučujeme Grab, ve všech případech naprosto bez problému.
Taxi se vyvarujte, a pokud chcete přesto využít, tak jedině Blue Bird a přes aplikaci, jinak je možné, že naletíte podvodníkovi (pravý BB řidič má na autě logo, v autě má potahy, na sobě BB košili a tak dále a hlavně ihned zaplne tachometr).
V případě, že chcete jen někam po městě a na velmi krátké vzdálenosti, tak můžete využít jejich šlapacích vozítek.
Na Bali byl oficiálně Grab a Uber na některých místech zakázaný (Ubud), ale přesto fungoval, jen si vás často řidič "proklepl", jestli nejste jiný taxikář a skutečně cestující (v aplikaci měl falešnou SPZ, řekli jsme mu, jak vypadáme, vše proběhlo v pořádku)
Existuje také Gojek, hodně podobný aplikaci Grabu (my ho využili na Bali i k dovozu jídla).
Skútr/motorka
Na Bali nejlepší dopravní prostředek pro objevování ostrova, dostanete se za minimální cenu snad všude a využili jsme ho i na Jávě.
Důležité je zkontrolovat si stav skútru - palivo, světla, pneumatiky, techničák.
Vždy mít na hlavě helmu a ideálně i uzavřenou obuv.
Mezinádorní řidičský průkaz.
Při píchnutí kola nebo nějakém problému jsou většinou na každém rohu servisy (v případě, že jste dávali nějaký deposit za skútr, tak bych ho raději nechala opravit sama, stojí to pár korun, pokud se bavíme například o píchnutí 50,-).
V Ubudu pravidelně stavěli policisté turisty, ale my kolem nich několikrát projeli a nikdy nic (pokud nechcete pokutu, tak dodržovat pravidla výše).
Při jízdě buďte ostražití a snažte se "splynout s davem", ač se zdá místní doprava chaotická a šílená, tak lidé v Indonésii umí na rozdíl od některých asijských států skutečně řídit.
Cena za skútr na den je kolem 120,-.
INTERNET
Na všech ubytováních je samozřejmostí WIFI připojení, které je většinou i v kavárnách a restauracích. Pro ty, kteří potřebují nonstop připojení nebo i z praktických důvodů jako je třeba zavolání Grabu nebo kontaktování hostitele, je dobré zakoupení SIM karty s daty. Můžete ji zakoupit ihned po příletu na letiště, kde je ovšem značně dražší než v obchodě ve městě. Vždy vás zajímá na jak dlouho je, kolik dat obsahuje a jak si datový zůstatek zkontrolovat. My jsme měli 12 GB na 30 dní cca za 400,-, ale zakoupených v Jakartě na letišti od operátora Telkomsel, takže mimo letiště seženete určitě levněji. Balíček jsme využívali oba dva a vystačil nám. Signál jsme měli všude, kde jsme byli a internet fungoval bez problému.
VÍZUM
Na pobyt do 30-ti dnů vízum za účelem turistiky do Indonésie nepotřebujete. V případě, že plánujete pobyt delší se bohužel vyřízení víza nevyhnete. Vždy zkontrolovat, zda se okolnosti víza nezměnili na oficiálních stránkách ministerstva zahraničí, nikoliv na facebookových fórech a tak podobně. Mějte pro jistotu připravenou zpáteční letenku nebo alespoň vyscreenovaný itinerář další letenky (při odletu ze Srí Lanky po nás zpáteční letenku z Malajsie chtěli).
POČASÍ A KDY SEM VYRAZIT?
Hlavní sezóna je přes naše letní prázdniny tedy červenec-srpen, kolem Vánoc a Nového roku, kdy je tady ovšem nejvíce lidí. Pokud se chcete vyhnout davům turistů doporučujeme odcestovat na jaře nebo naopak na podzim v období říjen/lístopad. Z pohledu počasí bychom doporučovali, abyste se vyhnuli období deštů, které začíná zhruba na konci listopadu a končí v březnu. Monzuny se nedají dostatečně s předstihem předpovědět, a tak vás může nečekaně zastihnout hodinový "slejvák", nestává se, že by pršelo celý den. Naše osobní zkušenost je, že ve vnitrozemí prší častěji, kdežto na pobřeží nebo na jihu ostrova nás déšť skoro nezastihl.
OČKOVÁNÍ A LÉKY
Očkování při cestě do Indonésie není povinné, avšak přesto doporučujeme mít základní očkování proti žloutence typu A a B, břisnímu tyfu a tetanu. Kdo by uvažoval o očkování proti vzteklině, tak to není úplně od věci, ale my osobně ho nemáme. Upřímně pokud nebudete zvířata dráždit, tak se kousnutí s největší pravděpodobností vyvarujete právě vaším chováním. Většina turistů, která skončí na injekcích proti vzteklině, sahá na makaky, fotí si je z příliš blízké vzdálenosti nebo je krmí. Co se týče psů, tak jsme neměli jedinou špatnou zkušenost, ačkoliv psi žijí po většinou na ulici, tak jsou na lidi zvyklí a nejsou nebezpeční. Nenechte se v očkovacích centrech vystrašit.
Co se týče léků, tak je na místě, si s sebou z Česka sbalit ty základní. Vždy se může hodit něco proti průjmu, bolest hlavy, na štípnutí od hmyzu, proti alergii nebo i antibiotika od vašeho praktického lékaře. Není však problém sehnat cokoliv je potřeba v lékárně, a to i bez předpisu.
MĚNA A VÝBĚR Z BANKOMATŮ
V Indonésii je měnou indonéská rupie (1000 IDR je 1,5,-). Není výhodné si v Česku měnit koruny za eura nebo dolary a pak následně měnit v Indonésii za rupie. Doporučila bych stejně jako zatím i v ostatních zemích vyběr z bankomatu (pokud máte výběry v zahraničí bez poplatku a banka vám dává dobrý kurz). Doporučujeme například kartu Revolut, kterou využíváme my. Vybírali jsme jak na Jávě, tak i na Bali z bankomatu banky BNI a bez poplatku. Ve větších městech nebyl nikdy problém s nalezením bankomatu. Doporučujeme mít při sobě vždy hotovost, možnost platby kartou není samozřejmostí.
UBYTOVÁNÍ
Četli jsme na několika portálech s radami ohledně ubytování, že nesmíme čekat za 300,- na noc kvalitní ubytování. Pro vaši představu jsem spočítala, kolik jsme průměrně dali na osobu za noc v pokoji pro dva, a to většinou včetně snídaně (ovoce, palačinka, čaj) a s vlastní koupelnou. Jsme na téměř poloviční částce 160,- za osobu na noc, takže se nebojte a pokud má i dosti levné ubytování dobré recenze, tak do toho jděte.
Možností máte hned několik, tady je několik nejvyužívanějších:
Booking.com- velmi známá stránka zejména s hotely a penziony, v některých destinacích mnohdy dražší ubytování než přes Airbnb, ale opravdu to není pravidlem. Zprostředkovatelem je společnost Booking.com, která o rezervaci ubytování informuje příslušný hotel. V případě, že potřebujete nějaké informace, posun příjezdu apod. Tak není problém přes tuto stránku napsat zprávu a z daného ubytování vám odepíší. Zatím jsme nikdy neměli problém. Důležité je si zkontrolovat, co vše je v ceně, popřípadě jestli se nepřičítá k ceně nějaká daň nebo poplatek, abyste pak nebyli překvapeni.
Airbnb.com- hostitelé nabízejí svůj dům, byt či pokoj přes tuto stránku. Je to pojistka jak pro hostitele, tak pro hosta, protože peníze "putují" přes tuto společnost. Vždy je nutné uskutečnit platbu a následně napsat pár slov hostiteli, který musí váš pobyt schválit a měl by vám odepsat. Můžete se ho zeptat na cokoliv a měl by vám být nápomocný. Následně na něj můžete napsat recenzi a i on na vás.
Ubytování jsme vyzkoušeli jak přes booking, tak přes Airbnb a vždy bez problému. Vždy si ověřte předem, zda se dá platit v případě bookingu ubytování kartou - někdy to nelze nebo je několikaprocentní poplatek (stalo se nám na Jávě i Bali).
Couchsurfing.com- ubytování zdarma, hostitel má vždy recenze stejně jako ubytování, které poskytuje, měl by mít na svém profilu k dispozici fotografie. Zkušení hostitelé mají na profilu fotografie sebe, ubytování a často i aktivit, které vám jsou schopni zařídit v okolí domova či svých hostů, kteří u něj bydleli.
STRAVOVÁNÍ
Supermarkety, které sice odpovídají velikostně naší jednotě na vesnici, ale dá se tam sehnat nejvíce věcí včetně ovoce a pečiva (Alphamart, 7ELEVEN a Indomaret) -jsou na každém rohu, často i vedle sebe nebo naproti, cenově přijatelné, i když u prodejců na ulici seženete například ovoce levněji
Ideální si sehnat ubytování se snídaní, dost to ve výsledku ušetří (pokud nemáte k dispozici kuchyňku).
Pouliční stánky (nabízí ovoce, maso, různá jídla s rýží, palačinky) - v případě, že se vám po hygienické stránce stánek nezamlouvá, tak je lepší zkusit něco jiného, i když špatně vám může být i z jídla z restaurace.
Restaurace - na Jávě jste našli i velmi dobře vypadající restauraci a jídlo bylo za hubičku o Bali se to už říci moc nedalo, ale spíše jste se dostali k průměrným cenám v Česku a samozřejmě i výše (záleží na lokalitě)
Večeře v restauraci i s nápoji 120,- banán 5,- ledový čaj 8,- náramek na trhu 3,-.
Pijte pouze balenou vodu, kohoutková není pitná!
Na Jávě je hlavním náboženstvím islám, takže nečekejte, že byste si v marketu koupili pivo, Bali je pravým opakem, tam seženete kde co a z piv je nejznámější Bintang.
Na Jávě jsme si užívali, jak bylo jídlo levné a na Bali zase, jak jsme si dali snad všechno, co nám ty měsíce cestování chybělo (těstoviny, šopský salát, pořádnou pizzu).
Tabák a cigarety jsou velmi levné (kvalitu vám jako nekuřáci neposoudíme).
DALŠÍ DOPORUČENÍ
Snažte se v supermarketech nakoukat, kolik co stojí, ať můžete na ulicích posoudit, zda je nabídka prodejců levná či předražená (můžete pak dost ušetřit, ale i prodělat neznalostí).
Bude se vám hodit pár indonéských slovíček a místním obyvatelům uděláte radost.
Vlaky na Jávě rezervujte s velkým předstihem, bývají často vyprodané.
Není výjimkou ani zde, že se ceny místních a turistů několikanásobně liší.
Na cestu na Bromo se zkuste domluvit alespoň ve 4 lidech, ušetříte za pronajmutí jeepu.
Pokud jste studenti, tak zkuste na dražší vstupy uplatit studentskou kartu ISIC.
Stáhněte si aplikace maps.me, kde jsou naznačená místa, na která byste jinak nenarazili, v případě, že nemáte data, můžete stáhnout offline verzi.
pokud se setkáte s opicemi, tak je nekrmte, mohlo by to pro vás špatně skončit
Na některých místech se vám bude hodit repelent, ale hlavně opalovací krém. Pokud plánujete šnorchlování, plavání nebo jiné aktivity ve vodě, tak myslete i na naše životní prostředí a používejte vhodný opalovací krém!
Kromě plavek a žabek si zabalte i voděodolný vak, na Bali nás přepadl několikrát na cestě pěkný slejvák a tak se vám to bude na doklady, oblečení či foťák hodit (koupíte i na místě) a samozřejmě nezapomeňte ani na pláštěnku.
Do chrámu se musí jít vždy se zahalenými koleny, ramena většinou neřeší, takže se hodí mít vždy při ruce šátek. Na některých místech zdarma vypůjčí, někde jej můžete velmi lacino zakoupit.
Zásuvky jsou stejné jako u nás, takže nepotřebujete žádný adaptér,
Nemáme žádnou špatnou zkušenost ohledně krádeží, ale Bali je známo převážně drobnými krádežemi, a proto velký pozor na osobní věci (nikdy s sebou nenoste velký obnost peněz, jen kopie dokladů, na pláž berte jen to nejnutnější, mějte své osobní věci vždy na dohled).
Obyvatelé Jávy jsou islamisté a Bali hinduisté - odlišné kultury!
Na Bali se můžete náhodou nachomýtnout ke kohoutím zápasům, pokud ano, tak je nenatáčejte a nefoťťte - zápasy jsou zakázané a mohli byste si tím zkazit podívanou.
Snad vám naše tipy budou užitečné a užijte si vaší cestu Indonésií.
Můžete naší cestu sledovat na instagramu: lachica_derepublicacheca
Comments