Kdo má zkušenosti s půjčením auta v zahraničí, tak ví, že to má kolikrát x háčků ohledně pojištění a připojištění a tak nakonec člověk zaplatit dvakrát víc peněz než si myslel. Udělali jsme průzkum cen po internetu a vše bylo dost předražené. Pak nás zaujala stránka Turo.com, která je představuje podobnou platformu jako AirBnb s byty, akorát zde majitelé nepronajímají byt, ale své auto. My jsme o její existenci prakticky nevěděli a proto jsme vytvořili i tenhle příspěvek, který by při vaší cestě mohl pomoci. Na tuto stránku se jednodušše zaregistrujete, vyplníte údaje o sobě (jméno, příjmení a trvalé bydliště), číslo řidičského průkazu, platební metodu (vložíte číslo své kreditní karty, přes kterou bude provedena později platba), vložit fotografii pasu a svou fotku na profil. Všechny údaje jsou samozřejmě pro okolí skryté, kromě vašeho jména. Můžete doplnit své zkušenosti s řízením a něco málo o sobě a pak začít rovnou hledat. V současné době tato stránka funguje především v USA, Kanadě, Německu a Velké Británii.
Upozornění: Ve většině regionů musí být řidič starší 21, často se až do věku 25 let platí extra poplatek. Záleží na zemi a také na hostiteli. Pro řízení v zahraničí si vyřiďte mezinárodní řidičský průkaz za poplatek 50,-. Neplatíte navíc žádný depozit a můžete platit i debetní kartou.
Pravidla pro danou zemi: https://support.turo.com/hc/en-us/articles/203991060-Booking-a-car
Vyhledávání
Vždy si pečlivě prostudujte veškeré informace ohledně auta, kde může majitel psát, kam se například s autem nesmí jet nebo jak vysokou má spotřebu. Také to, zda chce mít auto vrácené čisté a vysáté či nikoliv. U všech třech aut jsme museli vrátit auto vysáté a samozřejmě s plnou nádrží. Když si auto vyberete, správný termín a čas, odkdy ho chcete mít vypůjčené, tak pak jednodušše pokračuje dál, kde se vám nabídnou různá připojištění. Majitel má v případě nehody auto pojištěné přes samotné Turo.com a není tedy potřeba žádného speciální připojištění, pokud chcete být více v klidu, tak samozřejmě můžete jedno z nabídnutých vybrat. My osobně neměli žádný problém, auta jsme vždy vrátili v pořádku a tak nemůžeme říct, jak velké krytí pojištění přes Turo zahrnuje.
Je důležité, aby měl profil auta dobré hodnocení. Vždy si jej přečtěte a můžete se tak vyhnout nepříjemnému majiteli nebo problémům s autem, na které vás upozorní předchozí pronajímatel. Také pozor na to, že se snaží i některé agentury prorazit na stránky a pak před vypůjčením chtějí například vysoký depozit. Majitel vozu by po vás mimo portál neměl nikdy chtít peníze, pokud ano, tak kontaktujte zákaznickou linku, protože to je v rozporu s pravidly.
Oproti půjčovnám, která mají většinou v každém větším městě pobočku a můžete tak auto vypůjčit v jednom bodě a vrátit ho jinde, tak tady to tak bohužel nefunguje. Majitel chce ve většině případů vrátit auto tam, kde jste si ho i vyzvedl, alespoň tedy ve stejném městě. Takže to je jedna z okolností se kterou musíte při plánování počítat. Výhodou ale může být zase to, že někteří nabízejí vyzvednutí a zase odvoz na letiště zdarma. My jsme například při našem prvním vypůjčení nabrali majitele u něj doma, na letišti si auto prohlédl a jel domů. Někdo to samozřejmě může mít zpoplatněno nebo vám nezbyde nic jiného než jet až přímo k němu taxíkem. Odvoz v ceně doporučujeme a většinou na něj daný majitel na profilu auta upozorňuje.
Předání vozidla
To samé pak platí pro komunikaci s majitelem. Před předáním byste měli mít detailní informace o tom, kde a kdy si auto předáte například na letišti, kdy a s jakou společností přiletíte. Pokud vám majitel neodpovídá, tak není něco v pořádku. Pokud budete mít jakékoliv informace, tak se ho zeptejte, například kde levně natankovat, vysát auto nebo na tipy kde přespat. My jsme vždy majitele seznámili s tím, že chceme v autě i přespávat. Pozor na to, některé vozy vypadají na fotkách, že mají velký prostor, ale realita může být odlišná a tak opravdu pečlivě vybírejte. V den předání vám majitel přiveze auto a již před ním si auto důkladně prohlídněte, jak exteriér tak interiér. Sama aplikace po vás pak bude chtít fotodokumentaci, kterou následně vložíte. Zkontrolujte si jak plná je nádrž, zda nesvítí žádná kontrolka a mějte na majitele telefonní kontakt v případě jakéholiv problému, protože často nejsou tak často online přímo přes aplikaci. Také je běžné, že po vás bude majitel chtít ukázat mezinárodní řidičský průkaz. Pokud se vám bude zdát, že je auto špinavé nebo není bezpečné kontaktujte infolinku.
Jako by bylo vaše vlastní
Ve vlastním zájmu se o vozidlo starejte dobře a předejděte pak k jakýmkoli problémům při jeho vrácení. Tím, že v autě budete spát a celkově trávit poměrně dost času, tak je větší šance, že ho uvnitř můžete ušpinit nebo nečím poničit. Pak musíte platit za dražší úklid interiéru oproti vysátí, za které dáte zhruba 1,5 USD na 4 minuty. V případě, že budete mít deštivé počasí, tak vám nezbyde nic jiného než ho i umýt. Většinou jsou daleko levnější ruční myčky aut a je to i zábava. To je nevýhoda oproti půjčovnám, kdy nemusíte řešit, jestli máte dveře od bahna nebo drobky pod sedačkou. Někdo vám s autem může půjčit i kempingové vybavení jako chladničku nebo matraci, tak se snažte vrátit vše ve stavu, v jakém jste si vše vypůjčili. Pokud potřebujete auto vrátit později než je odsouhlasený čas v aplikace je potřeba ho tam i změnit, jelikož v případě, že by došlo k nehodě v době, kdy byste správně už auto neměli mít, tak by škodu nekrylo pojištění. Není to tedy tím, že by majitel chtěl, abyste si za hodinu navíc zaplatili víc peněz, ale pro jeho jistotu.
Vrácení
Stejně jako jste byli domluveni na předání, tak se domluvíte i na vrácení vozidla. Vše by mělo proběhnout hladce. Vy vozidlo opět nafotíte stejně jako na začátku a vložíte při ukončení půjčení do aplikace a poté napíšete recenzi na hostitele, stejně jako může napsat recenzi on vám. Auto si prohlédne a je to. Měla by to být opravdu jen formalita. Pokud neproběhne předání osobně, například budete auto někde nechávat na parkovišti, tak se ujistěte, že auto necháváte na správném místě, nic jste v něm nenechali a pro jistotu majiteli vyfoťte polohu vozidla. Není to nic neobvyklého. Sami jsme nechali auto na parkovišti u letiště a jeho majitelka si ho na daném místě vyzvedla až druhý den, protože v daný termín nemohla. V případě, že jste dostali pokutu nebo auto poškodili bez vědomí majitele, tak po vás může tyto vedlejší náklady požadovat přímo přes aplikaci. Vždy je lepší vše uhradit než to na dálku dodatečně řešit.
Pojištění
Majitel auta má vždy auto kryté pojištěním od Tura v případě nehody. Chrání majitele před případným poškozením vozidla popřípadě i soudy kvůli zranění, ke kterému by během vypůjčení došlo u "hosta". Znamená to tedy, že škoda by byla hrazena, ale vaše zdravotní problémy ne. Je tedy nutné mít vždy zařízené cestovní pojištění a pokud v něm je zahrnuta i nějaká spoluúčast na škodě a podobně, tak je to samozřejmě jedině dobře. My osobně si za "plán ochrany" nepřipláceli, ale to je rozhodnutí na vás. Kdyby se bývalo něco stalo, tak bychom za to třeba byli rádi. Doporučujeme si přečíst veškeré podmínky o pojištění a případné nehodě na https://support.turo.com/hc/en-us. V případě nehody je vždy nutné mít vše zdokumentováno jak fotograficky, tak mít zejména protokol od policie.
Recenze
Za nás můžeme tento portál jedině doporučit. Ušetřili jsme na našem třítýdenním tripu hodně peněz a přitom jsme si mohli dovolit auta jako starší Dodge Caravan, ve kterém je spousta prostoru. Měli jsme štěstí na 3 super hostitele, neměli jsme žádný problém s komunikaci, vyzvednutím ani vrácením vozidla. V případě, že nám blikala nějaká kontrolka nebo jsme měli problém se zamykáním vozidla, tak nám majitel vždy pomohl a odpověděl. Kdo vyzkoušel AirBnb tak ví, že majitel a první dojem udělá hodně a my měli po všech stránkách dobrou zkušenost a nemůžeme se tedy podělit o to, co se děje v tom horším případě. Věříme, že i vaše cesta bude bez problému a budete si to pochvalovat tak jako my.
Tipy na závěr
Doporučujeme hledat auto s co největším předstihem (větší výběr, levnější ceny).
Vždy když někam jedete zkontrolujte, kde jsou čerpací stanice, protože na některých místech je dlouhé hodiny nepotkáte a mohla by vám dojít nádrž.
Zeptejte se majitele, zda je v autě USB nabíječka a v případě, že není, tak si jí určitě pořiďte. Pokud zapomenete Walmart vás zachrání.
Taktéž se zeptejte, zda jsou sedadla úplně sklopitelná, jinak byste se totiž nevyspali.
Vybírejte auto se zatemněnými skly, jak kvůli lepšímu spaní, tak kvůli tomu, aby vám dovnitř nebylo na věc vidět.
Šťastnou cestu!
Commentaires