top of page

Filipíny | Itinerář a tipy na cestu

Obrázek autora: Los ChicosLos Chicos

Aktualizováno: 11. 12. 2019


Při plánování itineráře na cestu po Filipínách je z čeho vybírat, takže nejlepší je, když víte, co byste chtěli vidět a od toho se odpíchnout. Pokud máte více času než my, tak navštivte určitě i jiné ostrovy, protože na každém můžete vidět něco jiného a přece jenom než člověk procestuje celé Filipíny tak to chvíli trvá. O čemž vypovídá i to, že na většině výletů jsme byli s filipínci. My si vybrali ostrov Palawan a Coron a užili si krásnou přírodu, podmořský svět a výlety lodí. Kdo si chce užít dovolenou, kde se dá spojit relax s aktivními výlety, tak tohle místo je pro něj to pravé.  

ITINERÁŘ NA TŘI TÝDNY

Manila

  • 3 noci, tohle město vás nezaujme památkami ani krásnou přírodou, ale ten život tady, to prostě člověk musí vidět

Puerto Princesa

  • 4 noci, v okolí Puerty je toho dost k vidění, jen o tom nevíte z průvodců jako Lonely Planet, hostitelé vám určitě něco doporučí nebo se podívejte do našeho článku

Port Barton

  • 4 noci, odlehlé městečko, které je trošku mimo civilizaci, ale vládne tu naprostá pohoda, takže kdo hledá odpočinek a zároveň možnost šnorchlování nebo také dobrého jídla, tak je na správném místě

El Nido

  • 4 noci, západy Slunce na pláži, poznávací a šnorchlovací výlety, surf a pláže, dost turistické město, ale najdete tu i místa, kde jich tolik není

Coron

  • 5 nocí, hezké pobřežní městečko, odkud se dá podniknout mnoho výletů, poznat více místní lidi a patřičně se rozloučit s Filipínami

Manila

  • 1 noc, před odletem zase o kus dál nebo domů

DOPRAVA

Jeepney/autobusy/minivany

  • Klasických autobusů jezdí v Manile spousta, ale na delší vzdálenosti. Za to na ty kratší ve městě, ale i na Palawanu uvidíte Jeepney. Vypadá to jako prodloužený jeep zezadu s otevřeným prostorem pro vstup a lavicemi po obou stranách cca tak pro 15 osob. My se jeepneym snažili dostat od letiště do města, ale dost marně. Řidiči často netuší, kam chcete jet a vy zase nevyznáte v tom, kam jedou oni. Nejsou žádné pevné zastávky, takže zorientovat se můžete snad jen díky někomu místnímu, kdo vám poradí. Takže my osobní zkušenost s jízdou nemáme, ale někde se cestování jeepneym může hodit. Minivany se zase většinou dopravíte mezi městy na Palawanu, jezdí i nějaké autobusy, ale musíte počítat s tím, že většinou nemají okna, vaše zavazadlo je někde na střeše a nikdo vám zřejmě neřekne, kdy budete na místě. Turisty jsme v nich neviděli.

Tricycle

  • Stejně jako byl například na Srí Lance tuk tuk, tak tady mají tricykle - v Manile, na Palawanu a Coronu vypadali místo od místa trošku jinak. Je to takové levné taxi, ale samozřejmě vás jako turistu mohou natáhnout, protože nevíte, kolik se platí. Proto je dobré zkoušet a smlouvat, výjimečně můžete narazit na hodného řidiče, který vám na první dobrou řekne nízkou cenu, ale s tím spíš nepočítejte. Například z letiště v Puerto Princesa nás chtěl vzít tříkolkář za 100 pesos na ubytování, což nám přišlo opravdu hodně. Udělali jsme pár kroků k hlavní silnici a hned jsme měli odvoz za polovinu.

Taxi/Grab

  • Na Filipínách jsou dost nedoporučované veškeré taxi z důvodů bezpečnosti a kvůli častým krádežím. Pokud už byste museli z jakýchkoli důvodů taxi využít, tak si pečlivě s taxikářem ujasněte, kam jedete. Vždy se zeptejte a následně zkontrolujte, zda je zapnutý taxametr a v případě, že ho taxikář nechce zapnout, tak nenastupujte. Vždy pokud máte zavazadla v kufru, tak jeden buďte ve vozidle a druhý zavazadla dávejte/vyndávejte z/do auta. Pojistíte si tak, že vám taxikář neodjede ze zavazadly.

  • My pro jistotu při naší cestě z/na letiště použili Grab, se kterým není problém snad nikde. I když řidiči neuměli anglicky, tak díky aplikaci ví, kam mají jet a vy zase víte, kolik za cestu zaplatíte a nemůže dojít k žádnému nedorozumění. Tedy aspoň by nemělo. Buďte přesto obezřetní i v těchto případech.

Vahadlové lodě/trajekty

  • Na většině výletů, na kterých budete se budete dopravovat mezi ostrovy vahadlovými lodi. Lodě mají vahadla z toho důvodu, aby neměla hluboký ponor. Na lodích jsme strávili snad více času než v jiných dopravních prostředcích. Trajekty zase můžete využít na trasách El Nido-Coron nebo Coron-Manila.

Letadlo

  • Mezi ostrovy, které od sebe jsou vzdálenější musíte využít leteckou dopravu. Lety jsou krátké, takže to, že na palubě nemáte jídlo v ceně oželíte. Doporučujeme cestovat za světla, protože budete mít krásný výhled. My jsme při letu Manila-Puerto Princesa letěli s Air Asia a vše proběhlo bez problému. Dále mezi ostrovy létají také Philippines Airlines nebo Cebu pacific. Pokud vám vychází některé společnosti za podobnou cenu, tak zkontrolujte, zda mají v ceně příruční i velké zavazadlo. Na Filipíny a z nich jsme letěli s Philippines Airlines a zatím nejlepší servis a celkově lety, které jsme absolvovali. Můžeme jedině doporučit - v ceně zavazadlo do 23 kg, na palubě jídlo (ne jen jedna krabička, ale hezky předkrm a dezert) i nápoje jako pivo či víno a za letenky jsme dali stejně jako kdyby jsme letěli s nízkonákladovými společnostmi. Možná štěstí.


VÍZUM

Pokud doba vašeho pobytu nepřesáhne 30 dnů a váš pobyt je za účelem turistiky, tak nepotřebuje žádné vízum. Váš pas by měl mít v době pobytu platnost ještě minimálně 6 měsíců, což je stejné jako u mnoha jiných zemí. Mějte pro jistotu připravenou zpáteční letenku  nebo alespoň vyscreenovaný itinerář další letenky (při odletu ze Srí Lanky po nás zpáteční letenku z Malajsie chtěli).


MĚNA A VÝBĚR Z BANKOMATŮ

Měnou je filipínské peso (100 pesos je cca 43,-). Pokud máte bankovní kartu bez poplatku od své banky a s dobrým kurzem, tak je pro vás nejlepší možnost si vybrat peníze z bankomatu po příletu na Filipíny. Za nás doporučujeme červené bankomaty BPI nebo BDO, ovšem poplatku 200 pesos, který vám naúčtuje filipínská banka se nevyhnete. Můžete zkusit jiné bankomaty, ale my žádný bez poplatku nenašli. Pořád je pro vás tento poplatek lepší než si v ČR měnit koruny za euro či dolary a poté je měnit ještě na pesa. V případě, že šlo někde platit kartou jako například v Manile v supermarketu, tak bylo vše bez problému.


Z nám neznámého důvodu se nás občas zeptali, jestli je kreditní nebo debetní a my řekli upřímně, že debetní. V tom nám prodavač (zástupce) řekl, že bohužel debetní nepřijmou - platili jsme asi 150,- za jídlo, takže jsme moc nechápali. Když se ho Aleš zeptal, co kdyby řekl, že je kreditní, jak by to poznal. Tak se začal smát a že to prostě nejde. Takže pokud se vás někde budou ptát a nemáte přes kartu velký nápis DEBIT, tak to zapřete. Mimochodem na některých místech jako je například Port Barton vůbec bankomaty nejsou, ale na našem ubytování šlo platit přes Paypall. Nelze na to však spolíhat, takže ideálně pokud víte, že máte málo hotovosti, tak vybrat, dokud to jde.


INTERNET

Co se týče internetu, tak na nezaheslovanou wifi jsme narazili zřídka. Na většině míst je to dělané tak, že si například koupíte kávu a zeptáte se na wifi. Oni vám řeknou, že když si koupíte ještě dort a tím překročíte nějakou částku, tak vám dají lísteček s heslem, které platí po dobu dvou hodin. Proto je nejlepší koupit si lokální SIM kartu s datovým balíčkem. Nejdoporučovanější jsou operátoři GLOBE a SMART.


Někdo tvrdí, že má lepší pokrytí Smart někdo Globe. V Manile jdou data bez problému, horší je to ale na ostatních ostrovech. Co se týče Smartu, tak v Puertě byl signál mizerný, v Port Bartonu je obecně špatný (někdo tvrdí, že žádný, ale to není pravda), protože na pláži nám fungoval internet, jako kdybychom byli doma. V El Nidu jsme zkusili zakoupit i od druhého operátora Globe, který měl údajně fungovat lépe, ale musím říct, že fungoval právě tady a na Coronu hůř než karta od Smartu. Takže prostě vyzkoušet a uvidíte, každopádně na jiných ostrovech je to prý ještě horší, takže se na to připravte.


Doporučujeme GIGASURF99 - platný po 7 dní, 2 GB + 1 GB na Youtube každý den. Dá se to koupit prakticky kdekoliv a na letišti vám určitě nic tak levného nabízet nebudou, tak se musíte vyloženě zeptat. Popřípadě můžete využít nějaký dražší i smskami a podobně. Přidávám odkaz na balíčky od Smartu http://smart.com.ph/addons/.


CENY

Už jsem si zvykla na to, že co jsem zvyklá jíst, tak je všude drahé, takže mléčné výrobky jako sýry a jogurty, o müssli nemluvím. S větším supermarketem se setkáte z těchto měst pouze v Manile a Puertě, kde seženete většinou všechno, co potřebujete (pečivo, ovoce, zeleninu, nápoje, instatní jídla, ryby atd.). V městech jako Port Barton narazíte jen na malé obchůdky, kde koupíte banány, vodu a sušenky, takže nějaké zásoby na cestu sem se hodí. V El Nidu už jste zase narazili i třeba na stánek se smoothie nebo hot dogem a trošku obsáhlejšími obchůdky stejně tak i na Coronu, ale nečekejte žádný výběr.


Ceny v menších obchodech nejsou napsané, takže pokud nemáte nakoukáno ze supermarketu, tak nemůžete vědět, zda platíte moc nebo málo. Nám osobně přišly FIlipíny celkem drahé jak na stravování, tak zejména na výlety. Samozřejmě můžete něco podniknout sami, ale co se týče šnorchlování a poznávání okolních ostrovů, tak vám nezbývá nic jiného než zaplacení tour. To samé se týká i ubytování, ceny jdou opravdu nahoru a nemyslím si, že to bude lepší. Druhá věc je, že jsme tady byli před Vánocemi, takže je možné, že byli ceny ubytování dražší.

OČKOVÁNÍ

Žádné očkování není na Filipíny povinné, doporučujeme však základní cestovatelské očkování proti žloutence typu A a B, břišnímu tyfu a tetanu. Tato očkování obecně doporučujeme do všech destinací jak v Asii, tak Střední a Jižní Americe. Pokud se vám někdy stalo, že jste citliví na jinou stravu než na kterou jste zvyklí, tak si určitě přibalte prostředek proti průjmu. Očkování proti vzteklině nebo antimalarika nejsou potřeba.

UBYTOVÁNÍ

Ubytování bylo napřílad oproti Indonésii značně dražší a přitom, co se týče vzhledu a pohodlnosti horší. Průměrně nás noc na osobu bez snídaně vyšla na 250,-.


Možností máte hned několik, tady je několik nejvyužívanějších:

  • Booking.com - velmi známá stránka zejména s hotely a penziony, v některých destinacích mnohdy dražší ubytování než přes Airbnb, ale opravdu to není pravidlem. Zprostředkovatelem je společnost Booking.com, která o rezervaci ubytování informuje příslušný hotel. V případě, že potřebujete nějaké informace, posun příjezdu apod. Tak není problém přes tuto stránku napsat zprávu a z daného ubytování vám odepíší. Zatím jsme nikdy neměli problém. Důležité je si zkontrolovat, co vše je v ceně, popřípadě jestli se nepřičítá k ceně nějaká daň nebo poplatek, abyste pak nebyli překvapeni. Pozor na to, že nejde často platit kartou, ať máte dostatek hotovosti.

  • Airbnb.com - hostitelé nabízejí svůj dům, byt či pokoj přes tuto stránku. Je to pojistka jak pro hostitele, tak pro hosta, protože peníze "putují" přes tuto společnost. Vždy je nutné uskutečnit platbu a následně napsat pár slov hostiteli, který musí váš pobyt schválit a měl by vám odepsat. Můžete se ho zeptat na cokoliv a měl by vám být nápomocný. Následně na něj můžete napsat recenzi a i on na vás. 

  • Couchsurfing.com - ubytování zdarma, hostitel má vždy recenze stejně jako ubytování, které poskytuje, měl by mít na svém profilu k dispozici fotografie. Zkušení hostitelé mají na profilu fotografie sebe, ubytování a často i aktivit, které vám jsou schopni zařídit v okolí domova či svých hostů, kteří u něj bydleli.

DALŠÍ DOPORUČENÍ
  • Kohoutková voda není pitná, ale bez problému jsme si s ní čistili zuby nebo umývali ovoce.

  • Stáhněte si aplikaci Klook.com, můžete tak ušetřit za mnohé výlety, které nemůžete absolvovat sami několik set korun za jednu osobu.

  • Dále doporučujeme mít při cestování na skútru nebo i při plánování nějakého výletu stažené offline mapy google nebo aplikaci maps.me.

  • Repelent se vám na některých místech bude rozhodně hodit, stejně tak jako opalovací krém. Pokud se chystáte koupat nebo šnorchlovat, myslete na naše životní prostředí a užívejte neškodný opalovací krém.

  • Při šnorchlování nešlapejte na korály a nenechávejte odpadky na ostrovech.

  • Při plavání buďte obezřetní a dbejte na svou bezpečnost.

  • Pokud navštěvujete pouze Filipíny, tak si přibalte i boty do vody a šnorchl (samozřejmě lze koupit i na místě).

  • Není to nejlevnější dovolená a počítejte s tím, že výlety jsou poměrně finančně nákladné.

  • Do zásuvek nepotřebujete adaptér, na většině ubytování jsou univerzální zásuvky.

  • Mějte pro jistotu dostatek hotovosti (né všude jsou bankomaty).

  • Při jízdě na skútru mít  na sobě helmu, pevnou obuv a v kapse mezinárodní řidičský průkaz.

  • Filipínci jsou křesťané.

  • Při šnorchlování pozor na medúzy, mohly by vás ošklivě popálit.

Doufáme, že vám naše tipy a články pomohly. Užijte si vaší cestu na Filipínách.


Naše cestování můžete sledovat na Instagramu: lachica_derepublicacheca.

340 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page