top of page

Dubaj | Rady a tipy na cestu

Obrázek autora: Los ChicosLos Chicos

Aktualizováno: 18. 12. 2019


Jelikož itinerář na dvoudenní cestu není moc obsáhlý, dokáže si ho vytvořit snad každý na základě významných míst a mimo jiné jsem ho obecně shrnula v předešlém článku. Zaměřím se na to, co by vám mohlo usnadnit pobyt v Dubaji a na co se zaměřit při cestě sem.


PLÁNOVÁNÍ A INTERNET

Při plánování využíváme průvodce od Lonely Planet, stránky či aplikaci Tripadvisor, kde najdete ubytování, aktivity, restaurace (no, prostě všechno, co potřebujete, a to i s mapou) a užitečné je si stáhnout buďto přes zmíněný Tripadvisor nebo Google offline mapu Dubaje. Samozřejmě v případě, že jste si nezakoupili simku s arabským telefonním číslem a mobilními daty, jelikož využívat roaming na vaší české kartě, by se vám rozhodně nevyplatilo. My jsme krátký pobyt v Dubaji bez dat zvládli bez problému, pokud máte offline mapu, tak se neztratíte a v restauracích, kavárnách i obchodech jsou většinou přístupné wifi. Na letišti byla dokonce nejvyšší rychlost internetu, kterou jsme za naší cestu měli. Takže si na cestu zpět klidně nastahujte filmy, ať vám cesta rychleji uteče.



PRÁVO ŠARÍA

Další upozornění se týká sbližování se na veřejnosti, držení se za ruce apod. V SAE se uplatňuje právo šaría, které dodržují muslimové. Ať už jste ateisté, křesťané či jiného vyznání, tak pokud jste na území emirátů, měli byste toto právo akceptovat a zbytečně na sebe neupozorňovat. Není to tu zvykem a my zahlédli jen zřídka, že se občas nějaký pár drží za ruce. S právem šaría souvisí zejména to, že spolu nesmí mít pohlavní styk nesezdaný pár. Takže se vám může stát podobně jako nám, že si zarezervujete ubytování a tam je napsáno: "V tomto hotelu se řídíme právem šaría." Na základě toho by po vás na recepci mohli chtít doložit to, zda jste či nejste manželé. Říká se však, že u turistů to není nikdy vyžadováno a ani my jsme nebyli výjimka. V případě, že by se vás zeptali, tvrdila bych, že jste manželé a doklad o tom s sebou nevozíte (příjmení je u nás běžné si nechávat). Pokud z toho máte opravdu velký strach, tak si kupte prstýnky a tím to snad vyřešíte úplně. Každopádně nedočetla jsem se o případu, kdy by měli turisté problém a následně je nechtěli ubytovat či něco podobného. Takže můžete být v klidu.


VÍZA

Občané České republiky mohou do SAE jet po dobu 90 dnů bez víz. Při pasové kontrole dostanete na letišti pouze razítko a to samé při odletu zpět. Užitečné je včas před odletem zkontrolovat, zda se podmínky pro vstup do země nezměnily. Ideálně na stránkách Ministerstva zahraničních věcí: https://www.mzv.cz My letěli do Dubaje z Turecka a při online check-inu po nás pravděpodobně aerolinka chtěla víza, v případě, že se vám něco podobného stane, tak si víza nevyřizujte, je to poměrně dost peněz a opravdu je nepotřebujete. Ideálně se dostavte v předstihu na letiště nebo kontaktujte danou aerolinku telefonicky.


CO NA SEBE

Každý zřejmě přemýšlí nad tím, co bude nosit na sobě, jelikož je Dubaj známá tím, že by zde měl člověk chodit zahalený, a to jak muži (oděv po kolena a zakrytá ramena), tak samozřejmě ženy. Při vstupu na postvátná místa vám většinou zapůjčí příslušný oděv, kterým si žena zakryje i vlasy. Přesto se očekává, že například i při vstupu do nákupních center bude mít žena aspoň krátký rukáv a a sukni po kolena. Takže pokud by se vám na nějakém veřejném místě stalo, že by vás tam nepustili z důvodu krátkého oděvu, tak nemůžete být překvapeni. Každopádně na ulicích jsem viděla ženy s šaty na ramínka, krátkými kraťasy apod. Ovšem těžko říct, zda to byly místní ženy či turistky. Pro váš lepší pocit určitě doporučuji něco delšího, do místního ovzduší se vám budou hodit nějaké vzdušné dlouhé šaty, pro muže bavlněné tričko a lehké kraťasy.


ALKOHOL

Co se týče konzumace alkoholu, tak ta je pro muslimy přísně zakázána. Turisté alkohol konzumovat mohou, né však na veřejnosti a i z toho důvodu ho většinou zakoupíte jen v restauracích či hotelových barech. V běžných obchodech je prodej alkoholických nápojů zakázán. Upozorňuji tedy na to, abyste si nedovezli lahev z ČR a nechtěli si jí vypít v centru Dubaje, nemuselo by to dobře dopadnout, ale osobní zkušenost s tím naštěstí nemáme.


JAZYK, MĚNA A VÝBĚR Z BANKOMATŮ

Měnou, kterou se zde platí, jsou dirhamy (AED). 1 dirham je zhruba 6 Kč. Dá se však platit i eury či dolary, ovšem je to značně nevýhodné a zbytečné. Pokud nemáte hotovost, tak se zrovna tady nic neděje. Platit kartou se dá snad všude, a to i v menších obchodech. My si přesto vybrali peníze z bankomatu, což je jistější než si nechat někde vyměnit za dolary dirhamy či za jinou měnu. Chtěli jsme hotovost zejména kvůli dopravě, ovšem pak zjistíte, že i jízdenky na metro se dají platit kartou u přepážky. Vybrali jsme si už na letišti, jelikož výběr z bankomatu na letišti či v centru není rozdílný a vybrali si banku HSBC, u které byl výběr z bankomatu bez poplatku s naší kartou z mBank při výběru nad 1500,-. Pokud tedy nepotřebujete nutně hotovost, není potřeba, ale záleží na vás.


Dorozumíte se tady bez problému anglicky, a to praktický s kýmkoliv. Úředním jazykem je sice arabština, ale všude jsou nápisy jak arabsky tak anglicky. Žije zde velké množství cizinců, takže pokud budete poslouchat, jak mezi sebou komunikují například zaměstnanci v obchodech, tak uslyšíte ve většině případů právě angličtinu.


DOPRAVA

Nejvyužívanější dopravou v Dubaji je metro a taxi. Metro je jednodušše řešené, takže ti, co znají metro v Praze, nemůžou být překvapeni (až tedy na tu vzhledovou stránku). Existuje několik tipů karet na metro, my jsme ho využili jen párkrát, takže jsme měli zakoupenou červenou kartu za 2 AED, na kterou si poté dokupuje jízdy a záleží do které zóny jedete, podobně jako u nás. Další typy karet, které se pravděpodobně vyplatí těm, kteří budou metro využívat často: stříbrná, zlatá a modrá. S těmi nemáme zkušenosti, takže si nechte kdyžtak poradit na přepážce. Součástí každého metra je vůz třídy Gold Class a také vůz pouze pro ženy a děti. Ještě jednou upozorňuji, že je zakázáné v metru žvýkat a je slušností, aby muž pustil ženu sednout.



Co se týče taxi služby, tak tu seženete opravdu kdekoliv. Stačí si stoupnout na kraj chodníku a mávnout. Mají vždy nástupní taxu, která se pohybuje mezi 5-9 AED. My taxi využili dvakrát a cena je na naše poměry z Česka opravdu nízká, a to zejména v případě, že necestujete sám. Jeli jsme ve třech z centra na letiště na Terminál 2, kam nejezdí metro a taxi nás vyšel 150,-. Většina taxi jsou stejně značená auta, nenastupujte do taxi, které nebude značené či to bude nějaký lepší automobil, jelikož pak pravděpodobně zaplatíte více peněz než s klasickým taxíkem. Doporučujeme se také zeptat před nástupem, zda se v něm dá platit kartou, pokud nemáte hotovost. Většina by měla mít tuto službu k dispozici, ale my nastoupili zrovna do taxi, který možnost platby kartou neměl a po pár metrech jsme vystupovali a hledali si nový.


VSTUPENKY NA DUBAJSKÉ ATRAKCE

Pokud chcete ušetřit nějaké peníze a máte v plánu navštívit největší aquarium na světě, nejvyšší mrakodrap na světě či jiné nej v Dubaji, tak doporučuji stránku https://www.groupon.ae . Je důležité řešit zakoupení balíčku či vstupenek aspoň 24 hodin předem. My si takto pořídili půldenní Safari, vybrali balíček na základě recenzí a musíme říct, že jsme byli za tu cenu opravdu spokojeni. Najdete tu balíčky i za poloviční cenu, než by vás vyšly vstupenky na místě. Jsou zde i tour po městě, zoo, masáže a další aktivity, pokud nevíte co v Dubaji dělat. Po zaplacení vám přijde voucher s kódem a vždy je v informacích napsáno, jak dále postupovat např. kontaktovat cestovní agentury apod.


UBYTOVÁNÍ

Kdo nás zná, tak ví, že velmi často využíváme možnost ubytování přes AirBnb, ovšem v tomto případě byla většina levnějších nabídek pouze na společné pokoje a ještě dělené podle pohlaví, zejména kvůli jejich muslimskému vyznání. Dávejte tedy pozor, co rezervujete, abyste nebyli překvapeni. Z toho důvodu jsme se rozhodli pro zarezervování dvoulůžkového pokoje v klasickém hotelu v centru, jehož cena byla výjimečně levnější než na AirBnb. Doporučuji prohledat obě stránky a uvidíte, jestli budete mít štěstí tam nebo tam. Upozorňuji také na to, že většina hotelů vám na začátku pobytu "zamrazí" na kartě určitou částku pro případ, že byste nějak zničili pokoj a podobně a do 14 dnů po pobytu je tato částka zase uvolněna. Nutné bylo předložit pasy všech hostů a zaplatit ubytování předem.


ZÁSUVKY

V Emirátech se využívají zásuvky britského typu, proto nezapomeňte příslušný adaptér, abyste si mohli nabít elektroniku. Pokud zapomenete, ve větších obchodech na ulicích jsou adaptéry k zakoupení.



To je asi vše, co nás napadá a mohlo by vám pomoci při plánování a pobytu. Určitě se před zakoupením letenek podívejte, jaké je momentálně v Dubaji počasí. Často jsou levné letenky v létě, a to právě proto, že je tam 50 stupňů a věřte tomu, že pocitově to je ještě horší. Ideální měsíce, kdy sem jet je říjen-leden, co tahkle Vánoce nebo Nový rok v Dubaji?


Vidíme se na Srí Lance <3

118 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


Instagram

PayPal ButtonPayPal Button
bottom of page