Nikdy nekončící hledání
Začíná to letenkama nebo aspoň u nás to začalo. Řekli jsme si, že nejdřív si letenkama "ukážeme cestu" a pak budeme dohledávat další info, který by jinak bylo zbytečný.
Jako první nás díky studiu v Brně napadl všudypřítomný nejmenovaný vyhledávač letenek, který jsme si hodně rychle rozmysleli a použili možná tak jeho vyhledávač "nízkonákladových" letů. Načetli jsme si toho hodiny na stránkách a fórech a nikoho samozřejmě nepřesvědčujem, ať používá to nebo to.
Nejlíp se nám osvědčila cesta, najít let ve vyhledávačích, dle výběru leteckých společností, vyhledat jednotlivé lety a porovnat ceny.
Společně s letenkami hledáme i dopravu a ubytování v jednotlivých destinacích, které jsou termínově nejblíže odjezdu. Máme v plánu brát hamaku i stan, ale daří se najít i levné ubytování v hostelech, kempech či na airbnb.
Pár dní zpátky jsme koupili první letenky a začali chystat podrobnější itinerář dnů a hledáme obecnější informace o dané zemi.
Samozřejmě, že se nám stalo, že jsme si cestu našli a poté jí tak tisikrát měnili a stále měníme.
Někde ty letenky jsou ukrutně drahý třeba jako do Pekingu, kam bychom stejně asi jeli "jen" kvůli Velký čínský zdi nebo třeba Japonsko, který jsme vyřadili kvůli tomu, že bysme tam dorazili zrovna v zimě, a na to by naše krosny nestačily.
Víza a očkování
Víza
Jakmile dáme dohromady cestu podle letenek, tak přijdou na řadu víza a očkování.
Paradoxně nám kamarádka našeho kamaráda, která pracuje ve společnosti zajištující letenky poradila dobrou stránku na wiki ohledně víz, která se (prý) často aktualizuje a i oni jí používají. No, teďka když na tim přemejšlim, tak je to docela vtipný. Každopádně tady je: http://bit.ly/Viza_Pro_CR
Asi nikdo nechce dorazit do země s tim, že musí tvrdout na letišti nebo nemít do země přístup kvůli nevyřešeným vízům, tak jsme si k tomu sedli a pořádně si sepsali co, kde a jak bude potřeba.
Očkování
Často se dočítáme informaci, že jsou lidi po navštívení nemocnic v daných místech rádi, když mají očkování na žloutenku A a břisní tyfus.
Objednali se do očkovací centra na konzultaci, aby nám k tomu ještě něco řekli, popřípadě vyvrátili či potvrdili náš znamenitej research. Kdyby to bylo na nich, tak si myslim, že musíme jít na všechno.
Obvoďák nám řekl, že si myslí, že je nutná žloutenka A, břišní tyfus a žlutá zimnice, ale ať se samozřejmě rozhodneme podle sebe.
Pořídili jsme si mezinárodní očkovací průkaz, který některý země vyžadují při vstupu a půjdem na tři výše uvedená očkování.
Všechno si psát - ideálně online tabulky
Začali jsme každej hledat a zapisovat, a pak to složitě dávali dohromady, takže sdílený Google Sheets nebo třeba Dropbox je neocenitelná pomoc, i když Pája má moc ráda papír a tužku.
Nervy (hodně nervů)
Ceny letenek se každej den mění - nejlepší je vyhledávat v anonymním okně, a i to nám někdy přišlo divný jako když nás Velkej brácha pořád sleduje.
Vyhledávat něco společně a mít na to odlišnej názor. Palec nahoru při přesvědčování toho druhýho.
Počáteční stres, že jenom hledáte a hmatatelně třeba žádnou letenku nemáte, což se konečně změnilo!
Odjezd
Zajistit všechno tak, abysme mohli odjet a neměli žádný závazky, co se týče práce, školy, bydlení, doktorů či administrace.
Zařídit si to tak, že ze dne na den budeme vlastně v Česku nepojištění bezdomovci s titulem. Plnou moc dáme rodičům, kdyby se něco přihodilo a do dne D bude potřeba našetřit hromada peněz, který se nám budou "hodit".
V neposlední řadě, se rozloučit.
PS: Pája doufá, že se na cestách zbaví celulitídy.
コメント